USG 3D/4D

Co to
jest USG 3D/4D?Co to
jest USG 3D/4D?

USG ciąży 2D/3D/4D to zestaw badań wykonywanych jednocześnie, pozwalające na ocenę stanu zarówno matki, jak i płodu. Podstawowa część ultrasonografii płodu to badanie dwuwymiarowe – 2D.

Badanie

Podczas badania obserwujemy przekrój wnętrza macicy i zarys ciała płodu wraz z obrazem jego narządów, tak jak przy prześwietleniu. Badanie umożliwia ocenę wielkości i kształtu różnych części ciała płodu, struktur anatomicznych i łożyska, jak również ocenę przepływu krwi. Dzięki takiemu badaniu 3D z kolei, możliwa jest trójwymiarowa rekonstrukcja płodu i wnętrza macicy. Uzyskuje się wtedy piękny, wyraźny obraz dziecka na którym przyszła mama może po raz pierwszy zobaczyć wyraźnie swoje maleństwo.

Obrazowanie 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, które umożliwia obserwację ruchów płodu, pracy serca i dostarcza wielu informacji klinicznych, które nie są dostępne w trakcie rutynowego badania dwuwymiarowego USG.

Badanie 4D jest stosunkowo nową techniką obrazowania i tylko najnowocześniejsze aparaty które są dostępne w Royal Clinic dysponują oprogramowaniem umożliwiających uzyskanie takich animacji. Zakres wskazań do badań trójwymiarowych i 4D systematycznie się powiększa.

Zakres wskazań do badań trójwymiarowych i czterowymiarowych systematycznie się powiększa. Badanie umożliwia przyszłym rodzicom zobaczenie jak wygląda płód, jak się porusza, uśmiecha czy macha rączkami.

Wielu psychologów uważa że ma to bardzo duże znaczenie w tworzeniu więzi emocjonalnej między dzieckiem , a rodzicami. Obecnie pojawiły się również doniesienia, że badanie 4D pozwala na dokładniejszą ocenę i wykrywanie pewnych subtelnych wad anatomicznych u płodu, takich jak drobne rozszczepy wargi, obecność dodatkowych palców czy małych rozszczepów kręgosłupa. Ocena wyglądu twarzy i osadzenia uszu może być również pomocna w diagnostyce wad chromosomalnych u płodu. Najlepszym czasem do wykonywania badania 3D lub 4D jest okres między 26 ,a 32 tygodniem ciąży chociaż nasze aparaty USG najwyższej klasy pozwalają na uwidocznienie płodu na prawie każdym etapie trwania ciąży.

 

Przejdź do informacji dla Pacjentów związanych z koronawirusem