Test PAPP-A

Test PAPP-A

Separator

Czym jest test PAPP-A?

Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym w I trymestrze ciąży, mającym na celu wykrycie wad genetycznych  płodu. Test PAPP-A ocenia stężenie białka PAPP-A oraz poziom wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej. Z tego powodu, test PAPP-A nazywa się testem podwójnym. Wraz z testem PAPP-A powinno się wykonać badanie ultrasonograficzne, gdyż wykonanie tych dwóch testów jednocześnie zwiększa ich wiarygodność. Zaleca się, by badanie to wykonała każda ciężarna kobieta pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży.

Wady genetyczne wykrywane przez test PAPP-A:

  • Zespół Downa – trisomia chromosomu 21 – dzieci z zespołem Downa mają zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu organizmu oraz odznaczają się niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu.
  • Zespół Edwardsa – trisomia chromosomu 18 – bardzo ciężka choroba genetyczna, która najczęściej kończy się poronieniem.
  • Zespół Pataua – trisomia chromosomu 13 – najcięższa z trisomii, objawia się licznymi wadami wrodzonymi, a średnia długość życia dziecka z zespołem Pataua to 3 lata.

Przebieg badania

Badanie jest nieinwazyjne i polega na pobraniu próbki krwi ciężarnej kobiety. Badanie skupia się na ustaleniu stężenia białka A i ilości wolnego beta HCG. Substancje te wskazują na występowanie poszczególnych chorób genetycznych. Zapytaj swojego ginekologa o badanie.

Refundacja

Test PAPPA-A jest refundowany dla kobiet, które:

  • Ukończyły 35 lat,
  • Mają niepokojący wynik badania USG,
  • W ich rodzinie lub w rodzinie ojca pojawiały się wady genetyczne,
  • Urodziły już dziecko z wadą genetyczną.
Cofnij

Blog

Aktualność

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Mianem pęcherzyka ciążowego określa się strukturę widoczną na badaniu USG już w początkowej fazie ciąży. Aby móc mówić, że wszystko przebiega w sposób prawidłowy, pęcherzyk powinien znajdować się w pęcherzyku, który otacza i zabezpiecza zarodek. Bez problemu można zauważyć go na badaniu ultrasonograficznym. Widnieje wtedy jako ciemny fragment najczęściej o okrągłym, bądź lekko owalnym kształcie. […]

Więcej
Aktualność

Czy w ciąży można latać samolotem?

To całkowicie normalne, że przyszli rodzice dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Często w związku z tym rezygnują z latania samolotem, choć przecież nie zawsze są ku temu przeciwwskazania. Oczywiście podstawą podjęcia decyzji o locie jest także rozmowa z zaufanym lekarzem, który najlepiej zna stan zdrowia swojej pacjentki. Spis treści: 1. Czy można latać […]

Więcej
Aktualność

Objawy niedoczynności tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł składający się z dwóch płatów. Wytwarza dwa hormony: trijodotyroninę T3 i tyroksynę T4, wpływające na metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu. Czynność tarczycy jest regulowana przed przysadkę mózgową, która wydzielając hormon tyreotropowy TSH, pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Do prawidłowego działania tarczycy niezbędny jest jod. Do najczęstszych chorób tarczycy należy […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl