Testy prenatalne

Testy prenatalne

Separator

Czym są testy prenatalne?

Testy prenatalne to badania wykonywane podczas ciąży w celu sprawdzenia stanu zdrowia nienarodzonego dziecka. Przeprowadza się je, aby rozpoznać ewentualne wady wrodzone oraz choroby genetyczne. Wykonuje się je już na wczesnym etapie ciąży. Ginekolog podczas wizyty poinformuje o szczegółach.

Rodzaje testów prenatalnych

Badania nieinwazyjne nie wymagają ingerencji w organizm kobiety i dziecka, nie posiadają żadnego ryzyka powikłań. Należy do nich:

  • USG genetyczne — podczas badania monitoruje się różne parametry płodu, by prawidłowo ocenić ryzyko wystąpienia wad u dziecka.
  • Test PAPP-A — badanie podwójne, które polega na analizie stężenia białka A oraz wolnej jednostki beta-hCG z próbki krwi matki.
  • Test potrójny poziomów hCG, AFP i estriolu — badanie wykonuje się pod kątem wykrycia zespołu Downa na podstawie pobranej próbki krwi.

Badania inwazyjne polegają na pobraniu materiału do badania z jamy brzusznej matki. Wykonywane są one w celu ostatecznego potwierdzenia diagnozy. Badania te niosą ze sobą niewielkie ryzyko poronienia i innych komplikacji:

  • amniopunkcja — polega na pobraniu wód płodowych przez nakłucie powłok brzusznych kobiety.
  • fetoskopia — poprzez nakłucie powłok brzusznych wprowadza się specjalny aparat optyczny do jamy macicy.
  • kordocenteza — wymaga pobrania krwi z naczynia pępowinowego płodu  przez nakłucie powłoki brzusznej kobiety.
  • biopsja trofoblastu — za pomocą cienkiej igły pobiera się próbki kosmków błony płodowej do badań genetycznych.
Cofnij

Blog

Aktualność

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Mianem pęcherzyka ciążowego określa się strukturę widoczną na badaniu USG już w początkowej fazie ciąży. Aby móc mówić, że wszystko przebiega w sposób prawidłowy, pęcherzyk powinien znajdować się w pęcherzyku, który otacza i zabezpiecza zarodek. Bez problemu można zauważyć go na badaniu ultrasonograficznym. Widnieje wtedy jako ciemny fragment najczęściej o okrągłym, bądź lekko owalnym kształcie. […]

Więcej
Aktualność

Czy w ciąży można latać samolotem?

To całkowicie normalne, że przyszli rodzice dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Często w związku z tym rezygnują z latania samolotem, choć przecież nie zawsze są ku temu przeciwwskazania. Oczywiście podstawą podjęcia decyzji o locie jest także rozmowa z zaufanym lekarzem, który najlepiej zna stan zdrowia swojej pacjentki. Spis treści: 1. Czy można latać […]

Więcej
Aktualność

Objawy niedoczynności tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł składający się z dwóch płatów. Wytwarza dwa hormony: trijodotyroninę T3 i tyroksynę T4, wpływające na metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu. Czynność tarczycy jest regulowana przed przysadkę mózgową, która wydzielając hormon tyreotropowy TSH, pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Do prawidłowego działania tarczycy niezbędny jest jod. Do najczęstszych chorób tarczycy należy […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl