Testy prenatalne

Testy prenatalne

Separator

Czym są testy prenatalne?

Testy prenatalne to badania wykonywane podczas ciąży w celu sprawdzenia stanu zdrowia nienarodzonego dziecka. Przeprowadza się je, aby rozpoznać ewentualne wady wrodzone oraz choroby genetyczne. Wykonuje się je już na wczesnym etapie ciąży. Ginekolog podczas wizyty poinformuje o szczegółach.

Rodzaje testów prenatalnych

Badania nieinwazyjne nie wymagają ingerencji w organizm kobiety i dziecka, nie posiadają żadnego ryzyka powikłań. Należy do nich:

  • USG genetyczne — podczas badania monitoruje się różne parametry płodu, by prawidłowo ocenić ryzyko wystąpienia wad u dziecka.
  • Test PAPP-A — badanie podwójne, które polega na analizie stężenia białka A oraz wolnej jednostki beta-hCG z próbki krwi matki.
  • Test potrójny poziomów hCG, AFP i estriolu — badanie wykonuje się pod kątem wykrycia zespołu Downa na podstawie pobranej próbki krwi.

Badania inwazyjne polegają na pobraniu materiału do badania z jamy brzusznej matki. Wykonywane są one w celu ostatecznego potwierdzenia diagnozy. Badania te niosą ze sobą niewielkie ryzyko poronienia i innych komplikacji:

  • amniopunkcja — polega na pobraniu wód płodowych przez nakłucie powłok brzusznych kobiety.
  • fetoskopia — poprzez nakłucie powłok brzusznych wprowadza się specjalny aparat optyczny do jamy macicy.
  • kordocenteza — wymaga pobrania krwi z naczynia pępowinowego płodu  przez nakłucie powłoki brzusznej kobiety.
  • biopsja trofoblastu — za pomocą cienkiej igły pobiera się próbki kosmków błony płodowej do badań genetycznych.
Cofnij

Blog

Aktualność

Najlepsze sposoby na poprawę męskiej płodności

Płodność jest kluczowym aspektem zdrowia reprodukcyjnego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla wielu par marzenie o posiadaniu potomstwa jest ważnym celem życiowym. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w przypadku problemów z płodnością. Skupiając się na męskiej płodności, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu szans na poczęcie. W […]

Więcej
Aktualność

GBS w ciąży – czym jest i jak go leczyć?

Paciorkowce z grupy B (GBS), to bytujące w przewodzie pokarmowym i moczowym bakterie, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów, natomiast stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i noworodków i mogą przyczynić się do komplikacji w trakcie ciąży i po porodzie. Dlatego też badanie GBS w trakcie trwania ciąży jest obowiązkowe, by w przypadku pozytywnego […]

Więcej
Aktualność

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – diagnoza, leczenie i poprawa jakości życia

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to problem zdrowotny, który z pewnością nie może zostać zlekceważony. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także wielu mężczyzn, znacznie obniżając jakość życia. Codzienne aktywności, które dla wielu osób są oczywistością, mogą stać się powodem stresu dla mężczyzny z inkontynencją. Nie tylko wpływa ona na ich zdrowie fizyczne, ale także […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl