Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Separator

Czym jest kalendarz ciąży?

Kalendarz pomaga w monitorowaniu przebiegu ciąży, dzięki niemu można między innymi obliczyć przybliżony dzień porodu. Pokazuje on po kolei poszczególne etapy oraz jak zmienia się nie tylko płód, ale także ciało kobiety. Kalendarz dostarcza użytecznych informacji na temat badań prenatalnych, jak radzić sobie z objawami i dolegliwościami ciążowymi i na co uważać podczas ciąży. Podzielony jest zazwyczaj na 40 tygodni i w każdym rozdziale zawarte są przydatne informacje. W trakcie ciąży nie wolno zapomnieć o regularnych wizytach u ginekologa.

Informacje zawarte w kalendarzu ciążowym:

  • Etapy rozwoju dziecka, czyli kiedy formują się kończyny, jak rozwijają się poszczególne narządy wewnętrzne, kiedy rozwijają się zmysły, czy jak płód reaguje na otaczające go bodźce w poszczególnych tygodniach ciąży.
  • Zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety tydzień po tygodniu, wielkość brzucha, zmiany w układzie hormonalnym.
  • Przypomnienia oraz informacje o zalecanych testach i badaniach prenatalnych, takich jak morfologia krwi, USG, test PAPP-A, czy test SANCO.
  • Możliwe dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości, bóle kręgosłupa, bóle brzucha, obrzęki, krwawienia oraz sprawdzone porady, jak sobie z nimi poradzić.
  • Zalecana dieta dla kobiet w ciąży, jakie produkty najlepiej spożywać, by dziecko rozwijało się prawidłowo.
  • Zalecenia i porady, co robić, gdy wystąpią niepokojące objawy, na przykład silne zawroty głowy, ostre bóle brzucha, kołatanie serca, krwawienie z dróg rodnych czy osłabione ruchy dziecka.
Termin badania Badania diagnostyczne i konsultacje medyczne
Do 10. tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się 1. Grupa krwi i Rh, o ile ciężarna nie posiada odpowiednio udokumentowanego badania grupy krwi.
2. Przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych.
3. Morfologia krwi.
4. Badanie ogólne moczu.
5. Badanie cytologiczne, o ile nie było wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
6. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, ewentualnie OGTT u kobiet z czynnikami ryzyka GDM.
7. Badanie VDRL.
8. Zalecenie kontroli stomatologicznej.
9. Badanie HIV i HCV.
10. Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG,IgM), o ile ciężarna nie przedstawi wyniku potwierdzającego występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży.
11. Badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM), o ile ciężarna nie chorowała lub nie była szczepiona lub w przypadku braku informacji.
12. Oznaczenie TSH.
11–14 tydz. ciąży Badanie ultrasonograficzne
15–20 tydz. ciąży 1. Morfologia krwi.
2. Badanie ogólne moczu.
18–22 tydz. ciąży Badanie ultrasonograficzne
21–26 tydz. ciąży Rozpoczęcie edukacji przedporodowej.
21–26 tydz. ciąży 1. Badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (w 24–26 tygodniu ciąży) – trzypunktowe oznaczenie stężenia glukozy: przed podaniem glukozy (na czczo), po 1 i 2 godz. od podania glukozy – czas realizacji 24 – 26 tydzień
2. Badanie ogólne moczu.
3. Przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–).
4. U kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM).
27–32 tydz. ciąży 1. Morfologia krwi.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–).
4. Badanie ultrasonograficzne.
5. W przypadku występowania wskazań – podanie immunoglobuliny anty-D (28–30 tydzień ciąży).
33–37 tydz. ciąży 1. Morfologia krwi.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Badanie antygenu HBs.
4. Badanie HIV.
5. Posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (35–37 tydzień ciąży).
6. Badanie VDRL, HCV w grupie kobiet ze zwiększonym populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia.
38–39 tydz. ciąży 1. Badanie ogólne moczu.
2. Morfologia krwi.
po 40 tyg. ciąży 1. Badanie KTG.
2. Badanie ultrasonograficzne
Cofnij

Blog

Aktualność

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Mianem pęcherzyka ciążowego określa się strukturę widoczną na badaniu USG już w początkowej fazie ciąży. Aby móc mówić, że wszystko przebiega w sposób prawidłowy, pęcherzyk powinien znajdować się w pęcherzyku, który otacza i zabezpiecza zarodek. Bez problemu można zauważyć go na badaniu ultrasonograficznym. Widnieje wtedy jako ciemny fragment najczęściej o okrągłym, bądź lekko owalnym kształcie. […]

Więcej
Aktualność

Czy w ciąży można latać samolotem?

To całkowicie normalne, że przyszli rodzice dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Często w związku z tym rezygnują z latania samolotem, choć przecież nie zawsze są ku temu przeciwwskazania. Oczywiście podstawą podjęcia decyzji o locie jest także rozmowa z zaufanym lekarzem, który najlepiej zna stan zdrowia swojej pacjentki. Spis treści: 1. Czy można latać […]

Więcej
Aktualność

Objawy niedoczynności tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł składający się z dwóch płatów. Wytwarza dwa hormony: trijodotyroninę T3 i tyroksynę T4, wpływające na metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu. Czynność tarczycy jest regulowana przed przysadkę mózgową, która wydzielając hormon tyreotropowy TSH, pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Do prawidłowego działania tarczycy niezbędny jest jod. Do najczęstszych chorób tarczycy należy […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl