Badania Laboratoryjne

Badania Laboratoryjne

Separator

Znaczenie badań laboratoryjnych w okresie ciąży

Medyczna diagnostyka laboratoryjna w trakcie ciąży jest bardzo ważna, aby bezpiecznie przejść przez cały ten okres i w odpowiednim czasie zareagować na niepokojące wyniki badań. Pierwsze badania należy wykonać do 10. tygodnia, a kolejne według zaleceń lekarza prowadzącego.

Badania laboratoryjne w ciąży:

  • Morfologia krwi — wykonywana w celu wykrycia zmian w składzie krwi, które mogą być objawem m.in. niedokrwistości, małopłytkowości i innych zaburzeń hematologicznych u ciężarnej.
  • Badanie ogólne moczu — ma na celu monitorowanie pracy nerek, aby wykryć infekcje układu moczowego.
  • Badanie grupy krwi i czynnika Rh — znając grupę krwi oraz czynnik Rh możliwe jest wykrycie ryzyka ewentualnego konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. Umożliwi to lekarzowi podjęcie odpowiednich działań jeszcze w czasie trwania ciąży. 
  • VDRL — inaczej odczyn Wassermana lub odczyn kiłowy — badanie służące do wykrywania infekcji kiły.
  • Badanie stężenia glukozy na czczo — badanie pozwalające określić, czy kobieta jest narażona na rozwinięcie się cukrzycy cukrowej.
  • Odczyn Coombsa — to test antyglobulinowy, wykonywany w celu m.in. wykrycia konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem.
  • Badanie na przeciwciała anti-HIV — stwierdzenie infekcji wirusem HIV w czasie ciąży jest bardzo ważne, aby w odpowiednim momencie wdrożyć procedury mające na celu zapobieganie zakażeniu dziecka.
  • Badanie poziomu przeciwciał IgG i IgM — wykonuje się je w kierunku wykrycia cytomegalii i toksoplazmozy.
  • Badanie antygenu HBs — to badanie w kierunku infekcji drobnoustrojami powodującymi wirusowe zapalenie wątroby typu B.

W Royal Clinic zapewniamy pacjentkom kompleksową opiekę z zakresu ginekologii, o które zadba ginekolog.

Cofnij

Blog

Aktualność

Objawy niedoczynności tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł składający się z dwóch płatów. Wytwarza dwa hormony: trijodotyroninę T3 i tyroksynę T4, wpływające na metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu. Czynność tarczycy jest regulowana przed przysadkę mózgową, która wydzielając hormon tyreotropowy TSH, pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Do prawidłowego działania tarczycy niezbędny jest jod. Do najczęstszych chorób tarczycy należy […]

Więcej
Aktualność

Jak liczymy tygodnie ciąży? Prawidłowe liczenie tygodni ciąży

Ciąża to dla przyszłych mam szczególny okres, gdyż każdego dnia rozwija się w nich nowe życie. Jednak jej wiek, podobnie jak zbliżające się rodzicielstwo, potrafi zaskoczyć. Wszystko przez tygodnie, które liczy się nie od zapłodnienia, a ostatniej miesiączki. Jak prawidłowo obliczyć dni ciąży, aby ustalić termin porodu? Jak obliczyć pierwsze tygodnie ciąży? Specjaliści podkreślają, że za […]

Więcej
Aktualność

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Świadomość dotycząca konieczności wykonywania profilaktycznych badań ginekologicznych rośnie, ale nadal dla wielu kobiet wizyta u ginekologa stanowi spore wyzwanie. Nierzadko wiąże się ona z nieuzasadnionym wstydem oraz niepokojem. Można sobie z nimi poradzić, odpowiednio się do tego przygotowując. Jak? O tym przeczytasz poniżej. Wizyta u ginekologa — co trzeba wiedzieć? Przygotowanie do wizyty u ginekologa […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl
//\/\/","ids":"","container_id":"main","mcdc":"menu","searchID":"searchform","transition":"all 0.5s","scrollTop":"","loader":"","bp_status":""};