Badania Laboratoryjne

Badania Laboratoryjne

Separator

Znaczenie badań laboratoryjnych w okresie ciąży

Medyczna diagnostyka laboratoryjna w trakcie ciąży jest bardzo ważna, aby bezpiecznie przejść przez cały ten okres i w odpowiednim czasie zareagować na niepokojące wyniki badań. Pierwsze badania należy wykonać do 10. tygodnia, a kolejne według zaleceń lekarza prowadzącego.

Badania laboratoryjne w ciąży:

  • Morfologia krwi — wykonywana w celu wykrycia zmian w składzie krwi, które mogą być objawem m.in. niedokrwistości, małopłytkowości i innych zaburzeń hematologicznych u ciężarnej.
  • Badanie ogólne moczu — ma na celu monitorowanie pracy nerek, aby wykryć infekcje układu moczowego.
  • Badanie grupy krwi i czynnika Rh — znając grupę krwi oraz czynnik Rh możliwe jest wykrycie ryzyka ewentualnego konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem. Umożliwi to lekarzowi podjęcie odpowiednich działań jeszcze w czasie trwania ciąży. 
  • VDRL — inaczej odczyn Wassermana lub odczyn kiłowy — badanie służące do wykrywania infekcji kiły.
  • Badanie stężenia glukozy na czczo — badanie pozwalające określić, czy kobieta jest narażona na rozwinięcie się cukrzycy cukrowej.
  • Odczyn Coombsa — to test antyglobulinowy, wykonywany w celu m.in. wykrycia konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem.
  • Badanie na przeciwciała anti-HIV — stwierdzenie infekcji wirusem HIV w czasie ciąży jest bardzo ważne, aby w odpowiednim momencie wdrożyć procedury mające na celu zapobieganie zakażeniu dziecka.
  • Badanie poziomu przeciwciał IgG i IgM — wykonuje się je w kierunku wykrycia cytomegalii i toksoplazmozy.
  • Badanie antygenu HBs — to badanie w kierunku infekcji drobnoustrojami powodującymi wirusowe zapalenie wątroby typu B.

W Royal Clinic zapewniamy pacjentkom kompleksową opiekę z zakresu ginekologii, o które zadba ginekolog.

Cofnij

Blog

Aktualność

Co to jest choroba Gravesa-Basedowa i jakie daje objawy?

Choroba Gravesa-Basedowa, to jedna z najczęstszych chorób tarczycy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne pacjenta, ale również na jakość jego życia. Choć wiele osób słyszy o problemach z tarczycą, choroba Gravesa-Basedowa pozostaje jedną z najmniej zrozumianych i często bagatelizowanych jednostek chorobowych, skutkujących szeregiem objawów. Przyjrzyjmy się bliżej temu schorzeniu, zaczynając […]

Więcej
Aktualność

Jak prawidłowo odżywiać się w czasie ciąży?

Ciąża stanowi wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, podczas którego szczególną rolę – zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu –stanowi odpowiednia, zbilansowana dieta. Profesjonalna opieka nad pacjentką w ciąży powinna obejmować więc nie tylko aspekty medyczne, ale również skrupulatne planowanie diety, dostosowanej do specyficznych potrzeb tego okresu. Poniższy tekst ma na celu przedstawienie […]

Więcej
Aktualność

Profilaktyka raka piersi – na co zwrócić uwagę?

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, wymagającym kompleksowego podejścia zarówno w obszarze diagnostyki, jak i profilaktyki. W kontekście tych kwestii istotne jest nie tylko rozpoznawanie już istniejących zmian, lecz przede wszystkim skoncentrowanie się na strategiach prewencyjnych, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie ryzyka wystąpienia tej groźnej choroby. Poniższy tekst skupia się […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl