Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!
Konizacja szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy

Separator

Czym jest konizacja szyjki macicy?

Elektrokonizacja  oraz konizacja szyjki macicy jest metodą leczniczo-diagnostyczną stosowaną u kobiet, u których wynik badania cytologicznego lub kolposkopii jest nieprawidłowy. Dysplazja szyjki macicy może prowadzić do powstania raka szyjki macicy. Zabieg konizacji polega na wycięciu fragmentu szyjki macicy w formie stożka, który obejmuje chore tkanki. Jest to metoda oszczędzająca (jak najwięcej szyjki staramy się pozostawić), zachowująca całkowicie możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Podczas elektrokonizacji  za pomocą pętli elektrochirurgicznej, znajdującej się pod działaniem prądu o niskim napięciu, pobiera się materiał niezbędny do wykonania dalszej diagnostyki tzn. badań histopatologicznych. Zabieg wykonywany jest w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego. 

Zabieg konizacji szyjki macicy jest optymalnym sposobem leczenia zmian dysplastycznych szyjki macicy. Wykonany we właściwym czasie pomaga uniknąć rozwinięcia się inwazyjnego raka szyjki macicy i jednocześnie umożliwia zachowanie płodności.

Opis zabiegu konizacji szyjki macicy w Warszawie

Zabieg wykonywany jest na fotelu ginekologicznym. Następnie lekarz zakłada wziernik do pochwy i dokonuje wstępnej oceny narządu rodnego. Po tej analizie, ginekolog przystępuje do zabiegu. Pierwszy etap polega na znieczuleniu miejscowym szyjki macicy. Kolejno za pomocą specjalnej pętli elektrycznej wycinany  jest chory fragment szyjki macicy. Następnie lekarz przechodzi do wyłyżeczkowania jamy macicy, co dodatkowo pozwala zdiagnozować inne nieprawidłowości w jej obrębie.Dzięki temu, że metoda wykorzystuje elektronarzędzia, lekarz jednocześnie wycina jak i koaguluje (zamyka) naczynia krwionośne tak więc zabieg jest praktycznie bezkrwawy. W zależności od wielkości zmiany zabieg trwa od 15–20 min.  

Postępowanie po zabiegu konizacji

Po zabiegu szyjka macicy może goić się nawet 3-4 tygodnie.Bezpośrednio po elektrokonizacji szyjki macicy pacjentka może odczuwać dyskomfort, np. bóle podbrzusza, skurcze- stan ten może utrzymywać do ok. 24h. Po zabiegu może pojawić się krwawienie, upławy z dróg rodnych, jeśli jednak objawy mają nietypowy charakter (tj nieprzyjemny zapach, nieprawidłowy kolor), bądź utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, pacjentka powinna niezwłocznie udać się do specjalisty. Do lekarza również należy się zgłosić w przypadku wystąpienia obfitego krwawienia, większego niż miesiączka, dreszczy i/lub gorączki, które wystąpiły po zabiegu. Przez okres ok. 2 tygodni nie wolno stosować tamponów oraz zachować wstrzemięźliwość od stosunków seksualnych.W trakcie rekonwalescencji zaleca się oszczędzający tryb życia, szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych.  Zaleca się także wizytę u lekarza 2 tygodnie po zabiegu. Ginekolog podczas badania oceni czy rana dobrze się goi.

Możliwe powikłania po zabiegu

Po zabiegu może wystąpić uczucie dyskomfortu w podbrzuszu, krwawienie i plamienie z dróg rodnych. Powikłaniem odległym, mogącym pojawić się kilka tygodni/miesięcy/lat po zabiegu jest zwężenie lub zarośnięcia kanału szyjki macicy, co może doprowadzić do pojawienia się bolesnego miesiączkowania lub nawet zatrzymania menstruacji. U kobiet, które zaszły w ciążę po wykonaniu zabiegu może dojść do pojawienia się niewydolności cieśniowo-szyjkowej i zagrożenia porodem przedwczesnym, natomiast przy porodzie do problemów z rozwieraniem się szyjki i zwiększonego ryzyka zakończenia ciąży cięciem cesarskim.

Cofnij
dr hab. n. med. prof. Instytutu Piotr Sobiczewski

dr hab. n. med. prof. Instytutu Piotr Sobiczewski

Ginekolog-Onkolog

Absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.

Zobacz profil Stars Umów wizytę
Dr Patrycjusz Zieniuk

Dr Patrycjusz Zieniuk

Ginekolog-Endokrynolog

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Zobacz profil Stars Umów wizytę
Dr Krzysztof Szturo

Dr Krzysztof Szturo

Ginekolog-Endokrynolog

Lekarz Specjalista Położnictwa i  Ginekologii w trakcie specjalizacji z Endokrynologii ginekologicznej i rozrodczo

Zobacz profil Stars Umów wizytę
Dr Małgorzata Figat

Dr Małgorzata Figat

Ginekolog-Onkolog

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, którą ukończyła w 2002 roku. Po zakończeniu studiów odbyła podyplo

Zobacz profil Stars Umów wizytę
dr n. med. Małgorzata Nowicka

dr n. med. Małgorzata Nowicka

Ginekolog-Endokrynolog

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Dyplom lekarza uzyskała w 2001 roku. Od 2001 rok

Zobacz profil Stars Umów wizytę
dr hab. n. med. Grzegorz Szewczyk

dr hab. n. med. Grzegorz Szewczyk

Ginekolog-Onkolog

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie z wyróżnieniem. Specjalista położnictwa, ginekologii i ginekologii onkol

Zobacz profil Stars Umów wizytę
Dr n. med. Małgorzata Kania

Dr n. med. Małgorzata Kania

Ginekolog-Endokrynolog

Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zobacz profil Stars Umów wizytę
Dr Agnieszka Greloch

Dr Agnieszka Greloch

Ginekolog-Endokrynolog

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz profil Stars Umów wizytę

Blog

Aktualność

Czym jest PCOS i jak wpływa na organizm kobiety?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedno z najczęstszych schorzeń endokrynologicznych, występujących u kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się on zaburzeniami hormonalnymi, które mogą przyczyniać się do powstawania różnych problemów zdrowotnych. Typowymi objawami schorzenia są nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie oraz trudności z zajściem w ciążę, przez co PCOS dla wielu kobiet stanowi duże obciążenie nie tylko […]

Więcej
Aktualność

Nietrzymanie moczu: Skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić?

Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele osób. Jest to zaburzenie polegające na niekontrolowanym wycieku moczu, które może znacząco wpłynąć na jakość życia, ograniczając aktywność zawodową, społeczną oraz osobistą. Mimo, iż temat ten często bywa otoczony milczeniem, ze względu na poczucie wstydu czy zażenowania, istotne jest, aby przełamywać tabu i otwarcie rozmawiać o […]

Więcej
Aktualność

Toksoplazmoza w ciąży – czy jest groźna i jak ją leczyć?

Toksoplazmoza jest to infekcja wywołana pasożytami. Uznawana jest za jedną z najbardziej zakaźnych chorób odzwierzęcych na całym świecie. Choroba może dawać osobliwe symptomy – zaliczamy do nich świąd, wysypkę, ból gardła, gorączka, ból głowy, powiększenie śledziony bądź wątroby. U wielu osób może jednak przebiegać bezobjawowo – wszystko zależy od odporności organizmu, który ulegnie zakażeniu. Takie […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl