Badania Diagnostyczne

Cytologia

Jest to badania które polega na pobraniu wymazu cytologicznego z tarczy części pochwowej. Cytologia jest badaniem profilaktycznym, przesiewowym, lub może być badaniem kontrolnym w kierunku wykluczenia zmian nowotworowych szyjki macicy.

Badanie powinny wykonywać zarówno nastolatki jak i kobiety dorosłe, w wieku rozrodczym. Takie badanie pozwala zapobiec nawet 80 proc. przypadków raka szyjki macicy, ponieważ wykrywa jego wczesne stadium

Cytologia jednowarstwowa LBC

Cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynny LBC z ang. Liquid Based Cytology to nowa technika wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy. W odróżnieniu od cytologii tradycyjnej jest bardziej czuła i dokładniejsza.

W tej metodzie wymaz z szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże, nie zaś na szkiełko. Podłoże płynne minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek, jak również pozwala na wyeliminowanie z pobranego materiału niepożądanych elementów tj. śluz, czerwone i białe krwinki, bakterie, które utrudniają dalszą ocenę mikroskopową.

Test HPV

Badanie umożliwia identyfikację wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli potencjalnej przyczyny raka szyjki macicy. Materiał pobierany jest w podobny sposób do badania cytologicznego, jednak wysyłany jest do laboratorium, gdzie podczas badania genetycznego PCR identyfikuje się wirusy HPV nisko, jak również wysokogenne. Kiedy stwierdzi się konkretnego wirusa HPV( warto nadmienić, że do tej pory poznano ok 120 typów), wiąże się to z podjęciem dalszych działań w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy.

 

Przejdź do informacji dla Pacjentów związanych z koronawirusem