Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Porady praktyczne

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Porady praktyczne

Wykonanie testu ciążowego kilka godzin, a nawet parę dni po stosunku nie jest właściwe. Nie potwierdzi to podejrzeń kobiety o przyszłym rodzicielstwie. Jednak mimo to test jest najszybszym i najchętniej wybieranym sposobem wykrywania ciąży. Warto wiedzieć, kiedy powinno się go zrobić, aby dał najbardziej miarodajny wynik.

Kiedy wykonać domowy test ciążowy?

Testu ciążowego nie należy wykonywać bezpośrednio po współżyciu ani pewien czas po nim. Wszystko wiąże się z drogą jaką plemniki muszą przebyć do komórki jajowej, która trwa ok. 6 dni. Nawet jeśli w tym czasie dojdzie do zagnieżdżenia się jajeczka, to test i tak da kobiecie fałszywy wynik.

Specjaliści jednogłośnie zalecają, aby domowe badanie przeprowadzić w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Nie wszyscy są gotowi na tak długie czekanie, zwłaszcza kiedy ma się do czynienia z ogromną chęcią posiadania dziecka. Z tego powodu bardzo popularne są testy, które pozwalają wykryć ciążę wcześniej, już ok. 10 dni po stosunku i zakończeniu owulacji. Wtedy w organizmie kobiety zaczyna gromadzić się hormon o nazwie beta-hCG. Wcześniej jego ilości są bardzo niewielkie, a wręcz znikome, dlatego zamiast dwóch kresek można zobaczyć tylko jedną lub dwie mało widoczne. W takich sytuacjach wynik często jest źle interpretowany.

Jeśli kobieta decyduje się na przedwczesne wykonanie testu, koniecznie powinna powtórzyć go za kilka dni. Jest to nawet wskazane, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nadal nie pojawiło się krwawienie miesiączkowe.

Ile dni od zapłodnienia test ciążowy wykryje hormon beta-hCG?

Hormon beta-hCG w krwi i moczu zaczyna gromadzić się szybko. Test ciążowy pozwala wykryć jego niewielkie ilości już między 9. a 11. dniem od zagnieżdżenia się jajeczka, a wraz z upływem czasu jego poziom staje się coraz większy. Na samym początku ciąży stężenie hormonu wzrasta średnio co 2 lub co 3 dni. Z kolei jego optymalny poziom pojawia się między 8. a 12. tygodniem ciąży.

Stężenie hormonu beta-hCG w kobiecym organizmie jest kwestią indywidualną, dlatego nie można przyjąć konkretnej normy i tym samym na jej podstawie oceniać wieku płodu. Niekiedy pojawienie się hormonu beta-hCG we krwi może być przyczyną przyjmowania leków antydepresyjnych, występowania chorób nerek lub tarczycy, a także rozpoczęcia okresu przed menopauzą.

Kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy?

Odpowiedź na takie pytanie zależy przede wszystkim od rodzaju testu oraz jego tzw. czułości, jaka może określić najniższy poziom hormonu beta-hCG. Do najlepszych należą ultraczułe testy (poniżej 500IU/l), które można wykonać już 10 dni po zapłodnieniu komórki jajowej.

Kolejne to testy, których czułość wynosi 500-800IU/l. Należy je zrobić w dzień przewidywanej miesiączki, czyli ok. 14 dni po zakończeniu owulacji. Są też testy o czułości większej niż 800IU/l, które przeprowadza się do 21 dni od momentu zapłodnienia. Jest to jednocześnie tydzień od spodziewanego krwawienia.

W przypadku wszystkich dostępnych testów należy przestrzegać podstawowych zasad, dotyczących m.in. czasu oraz sposobu ich wykonywania. Inaczej otrzymany wynik może być nieprawidłowy.

Ile dni po zapłodnieniu można wykonać test ciążowy z krwi?

Dostępne w aptekach oraz drogeriach domowe testy ciążowe nie są jedynym badaniem pozwalającym na potwierdzenie przyszłego macierzyństwa. Do bardziej profesjonalnych i przede wszystkim miarodajnych zalicza się pobranie krwi w laboratorium w celu sprawdzenia poziomu beta-hCG.

Badanie potwierdza ciążę niemalże w stu procentach i można je wykonać znacznie wcześniej, bo już 7 dni po zapłodnieniu komórki jajowej. W przeciwieństwie do tradycyjnych testów te wykonane w laboratorium są nie tylko jakościowe, ale również ilościowe. Na podstawie otrzymanego wyniku oraz ustalenia poziomu hormonu w organizmie specjalista może ocenić nawet przybliżony tydzień ciąży.

Warto pamiętać, że wykonanie domowego testu ciążowego to dopiero pierwszy krok. Uzyskany wynik zawsze warto potwierdzić w gabinecie ginekologicznym u lekarza ginekologa, bez względu na to, czy jest pozytywny, czy negatywny. Kobiety planujące ciążę i te spodziewające się dziecka zapraszamy do odwiedzenia naszej Kliniki, gdzie specjaliści zapewnią im kompleksową opiekę w trakcie ciąży jak i po narodzinach dziecka.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl