Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Podwiązanie nasieniowodów – wazektomia, co to za zabieg i na czym polega?

Podwiązanie nasieniowodów – wazektomia, co to za zabieg i na czym polega?

Wazektomia to jedna z najskuteczniejszych i trwałych metod antykoncepcji dostępnych dla mężczyzn. Jest to zabieg medyczny, który ma na celu uniemożliwienie przemieszczania się plemników z jąder do nasienia. Warto wiedzieć, na czym polega wazektomia, jak wygląda zabieg oraz jak wpływa na życie seksualne i zdrowie mężczyzny. W poniższym artykule przeanalizujemy wszystkie te aspekty, aby pomóc dokonać świadomego wyboru w kwestii metod antykoncepcji.

Wazektomia – co to jest?

Wazektomia jest to procedura chirurgiczna, będąca jednym z rozwiązań stosowanych u mężczyzn w celach antykoncepcyjnych. W praktyce wazektomia Warszawa często nazywana jest „podwiązaniem nasieniowodów”, ze względu na przebieg zabiegu, podczas którego następuje zablokowanie nasieniowodów, uniemożliwiając tym samym przedostanie się plemników podczas wytrysku. Pozostają one w zwężonym przewodzie lub przedostają się pod skórę moszny, ale nie są w stanie przekroczyć bariery anatomicznej i po pewnym czasie zostają wchłonięte przez organizm. Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji – po jej wykonaniu mężczyzna nadal produkuje nasienie, ale nie zawiera ono plemników, więc nie jest zdolne do zapłodnienia. Co więcej, zabieg ten jest trwały, natomiast w niektórych przypadkach można go odwrócić.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Zabieg poprzedzony jest badaniami, konsultacją urologiczną w Warszawie oraz wypełnieniem niezbędnych formularzy, w tym formularza zgody na przeprowadzenie wazektomii. Nie jest wymagane wcześniejsze, specjalne przygotowanie, natomiast zaleca się usunięcie owłosienia z obszaru moszny. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i może trwać on od kilkunastu go kilkudziesięciu minut, w zależności od zakresu działań.

Wspominaliśmy, że wazektomia nazywana jest także „podwiązaniem nasieniowodów” i jest to najczęściej wykorzystywany sposób, przy czym przez podwiązanie rozumie się przecięcie nasieniowodów, a następnie zablokowanie ich z jednej strony za pomocą podwiązki, klipsów bądź metodą koagulacji, co skutecznie blokuje przepływ plemników. Inną, rzadziej stosowaną techniką, jest tzw. totalna wazektomia, gdzie usuwany jest fragment nasieniowodów.

Wracając do przebiegu zabiegu – obszar zabiegowy jest dezynfekowany, po czym specjalista lokalizuje nasieniowód i dokonuje niewielkiego nacięcia w mosznie, dostając się do niego. Następnie rozwarstwia skórę w okolicy nasieniowodów, co ułatwia ich uwidocznienie i zablokowanie, przy pomocy obranej, ustalonej wcześniej z Pacjentem metody.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Zaleca się wstrzymanie się od współżycia przez kilka dni po zabiegu oraz unikanie kąpieli w wannie w tym czasie. W przypadku bólu po zabiegu można sięgnąć po dostępne środki przeciwbólowe. Pozostawiona blizna, po zagojeniu jest niemal niewidoczna.

Skuteczność i bezpieczeństwo wazektomii

Wazektomia jest niezwykle skuteczną metodą antykoncepcji. Po kilku miesiącach od zabiegu, kiedy wszystkie pozostałe plemniki zostaną wyeliminowane z organizmu, ryzyko niechcianej ciąży jest praktycznie zerowe. Jednak warto zauważyć, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego wciąż konieczne jest stosowanie prezerwatyw, jeśli istnieje ryzyko zakażenia.

Co więcej, wazektomia jest bezpiecznym zabiegiem. Ryzyko powikłań jest niskie, a większość pacjentów wraca do normalnej aktywności w ciągu kilku dni po zabiegu. Może wystąpić obrzęk, ból lub siniak w okolicach moszny, ale objawy te zazwyczaj szybko ustępują.

Wazektomia a zdrowie i życie seksualne mężczyzny

Właściwie przeprowadzona wazektomia nie ma negatywnego wpływu na życie seksualne mężczyzny. Po zabiegu mężczyzna nadal produkuje nasienie i doświadcza doznań seksualnych. Z medycznego punktu widzenia procedura ta jest bezpieczna i nie ma podstaw by uważać, że niekorzystnie wpływa na zdrowie mężczyzny. Nie ma związku między wazektomią a ryzykiem wystąpienia nowotworów ani innych poważnych chorób. Natomiast należy pamiętać, że jest to metoda antykoncepcji, która nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, stad też w niektórych przypadkach zalecana jest dodatkowa ochrona w tym zakresie.

Możliwość odwrócenia wazektomii

Choć wazektomia jest trwałą procedurą, można ją w niektórych przypadkach odwrócić. Zabieg odwrócenia wazektomii, zwany rewazektomią, polega na ponownym połączeniu nasieniowodów. Jednak nie zawsze jest on skuteczny, a im więcej czasu minęło od wazektomii, tym szanse na powodzenie maleją. Dlatego ważne jest, aby przed poddaniem się wazektomii, dobrze przemyśleć swoją decyzję i być pewnym, że nie planuje się w przyszłości więcej dzieci.

Wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów, to skuteczna i trwała metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jednak jak w przypadku każdej procedury medycznej, kluczowym jest przemyślane podejście, konsultacja z lekarzem i dokładne zrozumienie zarówno samego zabiegu, jak i jego konsekwencji. W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Specjaliści Royal Clinic pozostają do dyspozycji, by jak najlepiej zadbać o zdrowie i komfort każdego Pacjenta.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl