Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Co to jest wazektomia i czy jest odwracalna? Rewazektomia

Co to jest wazektomia i czy jest odwracalna? Rewazektomia

Życie jest pełne niespodzianek i różnych zwrotów akcji, które czasem wymagają od nas elastyczności i gotowości do zmiany planów. To, co wydaje się być pewne i nieodwracalne, może nagle ulec przewartościowaniu. Takie sytuacje przydarzają się każdemu z nas, a jednym z przykładów jest decyzja o wazektomii. Kiedyś może wydawać się ona jak najlepsze rozwiązanie, ale życie potrafi zaskoczyć. Dlatego właśnie rewazektomia staje się nadzieją dla tych, którzy po czasie dostrzegają, że podjęta decyzja o wazektomii nie była tą właściwą.

Czym jest wazektomia?

Wazektomia Warszawa to procedura chirurgiczna polegająca na zablokowaniu przepływu nasieniowodów, które transportują plemniki z jąder do cewki moczowej, poprzez przecięcie i „podwiązanie nasieniowodów” z jednej strony za pomocą podwiązki, klipsów lub metodą koagulacji. Po wazektomii mężczyzna nadal produkuje nasienie, ale nie zawiera ono już plemników, przez co nie może dojść do zapłodnienia. Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny, niewpływający negatywnie na zdrowie oraz jakość życia seksualnego mężczyzny.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Choć wazektomia jest zabiegiem trwałym, to w niektórych przypadkach można ją odwrócić poprzez zabieg rewazektomii. Należy natomiast pamiętać, że zabieg przywracający przepływ plemników po wazektomii jest zabiegiem znacznie bardziej skomplikowanym, niż sama wazektomia, a także, że skuteczność tej procedury może być różna. Zależy ona bowiem od wielu czynników.

Najważniejszym z nich jest czas – im szybciej Pacjent zdecyduje się na przywrócenie drożności nasieniowodów po przeprowadzonej wazektomii,  tym szanse powodzenia są większe. Przyjmuje się, iż najlepszych wyników można oczekiwać do trzech lat po przeprowadzeniu pierwotnej wazektomii, podczas gdy skuteczność zabiegu znacząco maleje po dziesięciu latach od wykonania wazektomii. Z kolei efektywność procedury, czyli pojawienie się żywych plemników w nasieniu, mieści się w zakresie od 70% do 90%.

Rewazektomia – jak wygląda zabieg?

Przeprowadzenie procedury przywracającej płodność polega na odwróceniu zmian bliznowatych na odcinku nasieniowodów oraz przywróceniu ich drożności, poprzez zespolenie końców. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwać może od 2 do 4 godzin.

Po obu stronach moszny wykonywane są niewielkie nacięcia, poprzez które lokalizowane i wydobywane są zmienione bliznowato końce nasieniowodów, w celu ich usunięcia. Następnie przeprowadza się przepłukanie brzusznego odcinka nasieniowodu solą fizjologiczną, aby przywrócić jego drożność, a także pobiera z niego płyn, celem mikroskopowego potwierdzenia obecności żywych plemników. Obecność żywych plemników wskazuje na drożność odcinka i pozwala na kontynuację procedury.

Chirurg przystępuje do wazowastomii, a więc procedury, w trakcie której niezwykle drobnymi szwami, z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego,  zszywa ze sobą końce nasieniowodów, aby przywrócić przepływ nasienia do cewki moczowej podczas ejakulacji. Jeśli nie ma żywych plemników w przynajądrzowym odcinku nasieniowodu, co wskazuje na jego niedrożność, brzuszny odcinek nasieniowodu jest wszczepiany do wypreparowanego kanalika nasiennego w obrębie głowy najądrza. Procedura ta jest bardziej skomplikowana i obarczona większym ryzykiem niepowodzenia.

Po zabiegu Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarskich, w tym unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz zaprzestać aktywności seksualnej na czas czterech tygodni od zabiegu. Ponadto co 3 miesiące należy wykonywać seminogram, a więc badanie nasienia, w celu analizy liczby plemników w nasieniu.

Przed podjęciem decyzji o wazektomii bądź jej odwróceniu, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który może dostarczyć kompleksowych informacji i pomóc podjąć najlepszą decyzję, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i życiowymi planami. Wazektomia jest poważnym krokiem, który może mieć wpływ na przyszłość rodziny, dlatego warto dokładnie rozważyć wszystkie aspekty tej procedury. Z kolei kluczowym elementem, przekładającym się na powodzenie procedury rewazektomii, jest doświadczenie i umiejętność chirurga – podsumowuje dr Zbigniew, chirurg centrum medycznego Royal Clinic w Warszawie.

Procedura odwrócenia wazektomii jest skomplikowanym i precyzyjnym zabiegiem. Jest także najkorzystniejszym sposobem na przywrócenie płodności u mężczyzn i naturalną drogą do umożliwienia partnerce zajścia w ciążę. Niezależnie od powodu, dla którego Pacjent pragnie cofnąć efekty wazektomii, nowoczesne metody chirurgiczne wykonane rękami specjalistów, pozwalają na przywrócenie drożności nasieniowodów i tym samym płodności mężczyzny, dając szansę na upragnione rodzicielstwo.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl