Hipercholesterolemia — jak zapobiegać i jak leczyć?

Hipercholesterolemia — jak zapobiegać i jak leczyć?

Cholesterol jest organicznym związkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zalicza się go do lipidów. Jednak gdy jego poziom przekracza określone normy, pojawiają się problemy zdrowotne, a jednym z nich jest hipercholesterolemia. Obecnie uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Czym dokładnie jest i jak można jej zapobiec?

Co to jest hipercholesterolemia?

Hipercholesterolemia to podwyższenie poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Jest wynikiem nieprawidłowości metabolizmu skutkujących dyslipidemią, czyli zaburzeniami gospodarki tłuszczowej organizmu. Cholesterol jest składnikiem błon komórkowych. Bierze udział w procesach zachodzących w układzie odpornościowym i nerwowym. Odpowiada też m.in. za syntezę hormonów i witaminy D3. Wytwarza go nasz organizm, a ponadto jest dostarczany razem z pokarmem. Gdy poziom cholesterolu się podwyższa w ścianach naczyń krwionośnych zaczyna odkładać się blaszka miażdżycowa. To z kolei może doprowadzić do udaru, zawału serca, zapalenia trzustki lub choroby wieńcowej.

Obecnie hipercholesterolemia jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, ponieważ cierpi na nią coraz więcej osób. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się ponad 60% Polaków i Polek powyżej 17. roku życia. Wielu mieszkańców naszego kraju nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Przyczyny i objawy hipercholesterolemii

Wyróżnia się dwie postaci hipercholesterolemii:

  1. Pierwotna – ma podłoże genetyczne. Jej przyczyną może być defekt jednego genu (wówczas mówi się o chorobie rodzinnej) lub wielu genów. W drugim przypadku do rozwoju choroby przyczyniają się dodatkowo czynniki środowiskowe, w tym nieprawidłowa dieta.
  2. Wtórna – rozwija się z powodów innych niż genetyczne. Mowa tu głównie o określonych chorobach, takich jak żółtaczka cholestatyczna, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca i zespół metaboliczny. Hipercholesterolemię wtórną mogą powodować też niektóre leki, w tym antykoncepcyjne i te stosowane przy chorobie wieńcowej. Nie bez znaczenia jest prowadzenie niezdrowego trybu życia.

Początkowo hipercholesterolemia może nie dawać żadnych objawów. W zaawansowanym stadium postaci pierwotnej (która rozwija się bardzo szybko) pojawiają się takie symptomy jak niedokrwienie narządów ciała, kępki żółte czy ból i zapalenia ścięgien, w szczególności Achillesa. Hipercholesterolemia wtórna przeważnie wykrywana jest przypadkowo po zawale serca lub innych powikłaniach, a także podczas badań krwi.

Jak leczyć hipercholesterolemię?

Sposób leczenia hipercholesterolemii uzależniony jest od stopnia ryzyka wystąpienia tzw. incydentów sercowo-naczyniowych, czyli groźnych powikłań: zapalenia trzustki, udaru mózgu i wspomnianego wcześniej zawału serca. Jeżeli jest ono niskie, wdrożone zostaje leczenie niefarmakologiczne. Jego podstawy to:

  • dobrze zbilansowana dieta,
  • aktywność fizyczna,
  • eliminacja używek, w tym papierosów i alkoholu.

Konieczna jest ponadto systematyczna kontrola poziomu cholesterolu, minimum raz w roku. Osoby borykające się dodatkowo z cukrzycą, nadciśnieniem czy chorobą niedokrwienną serca muszą stosować również leczenie farmakologiczne. Podstawowe leki to statyny, stosowane są także m.in. fibraty, żywice jonowymienne i ezetymib. Przy hipercholesterolemii rodzinnej, gdy stężenie frakcji LDL przekracza określony poziom, niekiedy zalecana jest dodatkowo afereza. To metoda leczenia polegająca na oddzieleniu osocza od reszty krwi w celu usunięcia patogennych substancji. Jest ona wykorzystywana w najcięższych przypadkach, m.in. ze względu na wysokie koszty.

Hipercholesterolemia — jak zapobiegać?

Chcąc zapobiec hipercholesterolemii, należy przede wszystkim zadbać o zdrowy styl życia. Podstawa to odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i zachowanie właściwej masy ciała. Wskazane jest też zrezygnowanie z picia alkoholu, palenia papierosów oraz innych używek. Specjaliści radzą, aby regularnie badać poziom cholesterolu. Osoby chcące dowiedzieć się więcej zarówno na temat profilaktyki, jak i leczenia hipercholesterolemii, zapraszamy do odwiedzenia naszej Kliniki. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy zapewnią niezbędne wsparcie i rozwieją wszystkie wątpliwości dotyczące właściwego poziomu cholesterolu.

Blog

Aktualność

Najlepsze sposoby na poprawę męskiej płodności

Płodność jest kluczowym aspektem zdrowia reprodukcyjnego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla wielu par marzenie o posiadaniu potomstwa jest ważnym celem życiowym. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w przypadku problemów z płodnością. Skupiając się na męskiej płodności, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu szans na poczęcie. W […]

Więcej
Aktualność

GBS w ciąży – czym jest i jak go leczyć?

Paciorkowce z grupy B (GBS), to bytujące w przewodzie pokarmowym i moczowym bakterie, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów, natomiast stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i noworodków i mogą przyczynić się do komplikacji w trakcie ciąży i po porodzie. Dlatego też badanie GBS w trakcie trwania ciąży jest obowiązkowe, by w przypadku pozytywnego […]

Więcej
Aktualność

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – diagnoza, leczenie i poprawa jakości życia

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to problem zdrowotny, który z pewnością nie może zostać zlekceważony. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także wielu mężczyzn, znacznie obniżając jakość życia. Codzienne aktywności, które dla wielu osób są oczywistością, mogą stać się powodem stresu dla mężczyzny z inkontynencją. Nie tylko wpływa ona na ich zdrowie fizyczne, ale także […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl