Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Suchość pochwy – jak poradzić sobie z tym przykrym problemem?

Suchość pochwy – jak poradzić sobie z tym przykrym problemem?

Czym jest suchość pochwy?

Suchość pochwy jest niestety nierzadką przypadłością spotykającą kobiety, zwykle w okresie okołomenopauzalnym. Dolegliwość ta dotyka jednak również kobiety w okresie prokreacyjnym. Jest to przypadłość, w której pochwa i srom nie są odpowiednio nawilżone. Dla wielu z Pań jest to problem powodujący spadek poczucia kobiecości, atrakcyjności i pewności siebie. Gdy kobieta cierpi na suchość pochwy, stosunek płciowy często wiąże się z nieprzyjemnym i bolesnym doznaniem. Spowodowane jest to tym, że w prawidłowych, fizjologicznych warunkach gruczoły znajdujące się w pochwie samoistnie, w sytuacji podniecenia seksualnego zwiększają produkcję śluzu, minimalizując poczucie dyskomfortu w trakcie stosunku.

Oprócz swoich właściwości nawilżających śluz zapewnia również należytą barierę przed patogennymi drobnoustrojami, chroniąc tym samym przed nawracającymi infekcjami. Problem suchości pochwy jest zatem problemem wielowymiarowym niosącym za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Dlatego więc warto przełamać swoje zawstydzenie i udać się do lekarza ginekologa po odpowiednią, profesjonalną pomoc. Suchość pochwy przyczyna i…skutek?

Przyczyny pojawienia się suchości pochwy

Suchość pochwy może być zarówno przyczyną jak również i objawem chorobowym. Genezą jej powstania jest spadek estrogenów, mających wpływ na elastyczność pochwy i produkcję oraz jakość śluzu. Wraz z obniżonym poziomem wspomnianego hormonu pojawia się suchość narządu. Suchość pochwy może być także konsekwencją rozmaitych chorób, przyjmowanych leków, a także stylu życia. Osoby, których dotyka ten problem mogą cierpieć np. na cukrzycę, stwardnienie rozsiane, mierzyć się z ciągłym stresem, menopauzą bądź uzależnieniem od tytoniu.

Jakie są objawy suchości pochwy?

Jak sama nazwa wskazuje, pacjentki mogą odczuwać poczucie dyskomfortu, suchości, bolesności przy stosunku, uczucie częstego parcia na mocz, ucisku i pulsowania w pochwie. Dodatkowo u kobiet może pojawić się świąd, pieczenie, bolesność narządów intymnych. Leczenie ustala się na podstawie przyczyny. W zależności od tego czy pacjentka cierpi na zmiany zanikowe spowodowane menopauzą, specjalista może włączyć hormonalną terapię zastępczą oraz preparaty nawilżające, na przykład te zawierające kwas hialuronowy. Każda pacjentka jest inna i wymaga dokładnego omówienia problemu. Niektóre Panie zanim rozpoczną leczenie suchości będą musiały wyleczyć infekcję intymną, która tę suchość pochwy spowodowała. Znajdą się również pacjentki, u których leczenie wyłącznie globulkami z estriolem, preparatami z kwasem hialuronowym czy lubrykantami przyniesie należyty efekt.

Na rynku jest wiele środków wspomagających w walce z tym problemem, oferta obejmuje:

● Przyjmowanie preparatów z fitoestrogenami
● Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
● Globulki z kwasem mlekowym
● Preparaty z kwasem hialuronowym
● Żele i kremy przywracają naturalne pH pochwy
● Globulki z estriolem
● Lubrykanty silikonowe

Najważniejsze jest aby nie bagatelizować problemu i zgłosić się do lekarza ginekologa warszawa, który ustali czy dolegliwość wynika z przyczyn hormonalnych czy też stoją za nią o wiele poważniejsze choroby.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl