Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!
Biopsja fuzyjna

Biopsja fuzyjna

Separator

Co to jest biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to nowoczesna technika diagnostyczna, która podnosi skuteczność wykrywania raka prostaty. Dzięki łączeniu obrazu rezonansu magnetycznego z obrazem USG, lekarze są w stanie bardziej precyzyjnie diagnozować i leczyć pacjentów. Biopsja fuzyjna prostaty jest obecnie rekomendowaną praktyką w diagnostyce raka stercza, jej rosnąca popularność i skuteczność sugerują, że może to być kluczowe narzędzie w przyszłości w walce z rakiem gruczołu krokowego.

 

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to zaawansowana procedura diagnostyczna, która łączy w sobie dwie technologie: rezonans magnetyczny (MRI) i USG transrektalne. MRI pomaga w precyzyjnym zlokalizowaniu obszarów podejrzanych o obecność nowotworu w gruczole krokowym. Podczas biopsji dochodzi do fuzji obrazów, co pozwala na precyzyjne określenie lokalizacji zmian podejrzanych o nowotwór oraz ich biopsję.

 

Zalety biopsji fuzyjnej prostaty

  1. Większa precyzja: Biopsja fuzyjna prostaty umożliwia dokładniejsze określenie lokalizacji guza w porównaniu z tradycyjną biopsją.
  2. Mniejsze ryzyko komplikacji: Dzięki precyzyjnemu określeniu obszarów do pobrania próbek, ryzyko powikłań związanych z biopsją, takich jak infekcje czy krwawienia jest zredukowane.
  3. Poprawa wykrywalności: Biopsja fuzyjna zwiększa szanse na wykrycie raka prostaty, co pozwala na bardziej spersonalizowane podejście do leczenia.

 

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty?

  1. Przygotowanie pacjenta: Pacjent przed biopsję gruczołu krokowego wykonuje MRI (rezonans) prostaty
  2. Planowanie biopsji: Na podstawie wyników badania MRI, lekarz zaznacza miejsca podejrzane o nowotwór, które są podczas fuzji obrazów widoczne w czasie rzeczywistym w badaniu USG
  3. Pobieranie próbek: Specjalny układ nawigacyjny pozwala na precyzyjne wprowadzenie igły biopsyjnej do ustalonych wcześniej miejsc, co umożliwia pobranie próbek komórek prostaty.
  4. Analiza histopatologiczna: Pobrane próbki są następnie analizowane pod mikroskopem, co pozwala na określenie charakterystyki komórek i ewentualne stwierdzenie obecności nowotworu.

 

Jak przygotować się do biopsji fuzyjnej prostaty?

Przygotowanie pacjenta do biopsji fuzyjnej prostaty obejmuje kilka kluczowych kroków, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa procedury i maksymalnej skuteczności diagnostycznej.

 

  1. Konsultacja z lekarzem:

Przed przeprowadzeniem biopsji fuzyjnej prostaty, Pacjent powinien odbyć konsultację z lekarzem, który wyjaśni całą procedurę, omówi oczekiwane korzyści i potencjalne ryzyko. Pacjent ma wtedy okazję do zadawania pytań i wyrażania ewentualnych obaw.

 

  1. Badanie MRI prostaty:

Pacjent wykonuje badanie rezonansu magnetycznego (MRI) prostaty, które pomaga w dokładnym zlokalizowaniu obszarów podejrzanych o obecność guza. To badanie jest kluczowe dla planowania trasy punktów biopsji.

 

  1. Wykluczenie przeciwwskazań, antybiotyk, badania krwi i moczu:

Lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta i przeprowadza wywiad medyczny, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia biopsji fuzyjnej prostaty. Pacjent powinien poinformować lekarza o swoich aktualnych schorzeniach, przyjmowanych lekach oraz ewentualnych alergiach. Dodatkowo zlecony zostaje antybiotyk, który należy zacząć przyjmować 2 dni przed biopsją. Lekarz zleca badania: morfologię, APTT, INR, badanie ogólne moczu

 

  1. Zaprzestanie przyjmowania leków:

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przerwanie przyjmowania niektórych leków przed procedurą, zwłaszcza leków mogących wpływać na krzepliwość krwi. Pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza w tej kwestii.

 

  1. Pusty pęcherz i odbytnica

Pacjent często jest proszony o opróżnienie pęcherza moczowego oraz oddanie stolca przed procedurą, co ułatwia przeprowadzenie badania ultrasonograficznego.

 

 

Jakie są wskazania do biopsji fuzyjnej prostaty?

-podejrzenie raka prostaty na podstawie wyników badań obrazowych

-podwyższone wartości PSA

-monitorowanie rozwoju raka prostaty

-planowanie leczenia radioterapią lub zabiegu chirurgicznego.

Jakie są przeciwwskazania do biopsji fuzyjnej prostaty?

-ogólny zły stan zdrowia pacjenta

-problemy z układem krzepnięcia

-infekcje układu moczowego

-alergie na znieczulenie.

Lekarz podczas konsultacji może ocenić wskazania, przeciwwskazania, a także ryzyko związane z zabiegiem i na tej podstawie zakwalifikować pacjenta.

 

Lista lekarzy:

Michał Sulewski

    Blog

    Aktualność

    Opryszczka w ciąży – czy jest groźna i jak ją leczyć?

    Temat opryszczki wśród ciężarnych zawsze budzi swego rodzaju poruszenie. Krążą różnego rodzaju historie na temat niezwykłej szkodliwości opryszczki dla nienarodzonego dziecka – czy jest to prawda czy mit? Czy opryszczka w ciąży jest groźna? Przede wszystkim należy rozróżnić, gdzie występuje wyżej wspomniana opryszczka, czy jest to zmiana zlokalizowana na ustach pacjentki, czy też na genitaliach. […]

    Więcej
    Aktualność

    Kolposkopia – opis badania i kiedy warto je wykonać?

    Choroby układu rozrodczego stanowią częsty problem wielu kobiet. Niestety, nie zawsze wystarczy samo badanie cytologiczne, aby wykryć wszystkie potencjalne nieprawidłowości. W takich sytuacjach kluczową rolę może odegrać kolposkopia, która przyczynia się do szybszej diagnozy i skutecznego leczenia wielu poważnych schorzeń, w tym raka szyjki macicy. Co warto o niej wiedzieć? W poniższym tekście znajdują się […]

    Więcej
    Aktualność

    Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

    Świadomość dotycząca konieczności wykonywania profilaktycznych badań ginekologicznych rośnie, ale nadal dla wielu kobiet wizyta u ginekologa stanowi spore wyzwanie. Nierzadko wiąże się ona z nieuzasadnionym wstydem oraz niepokojem. Można sobie z nimi poradzić, odpowiednio się do tego przygotowując. Jak? O tym przeczytasz poniżej. Wizyta u ginekologa — co trzeba wiedzieć? Przygotowanie do wizyty u ginekologa […]

    Więcej

    Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

    recepcja.ordona@royal-clinic.pl