Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Świadomość dotycząca konieczności wykonywania profilaktycznych badań ginekologicznych rośnie, ale nadal dla wielu kobiet wizyta u ginekologa stanowi spore wyzwanie. Nierzadko wiąże się ona z nieuzasadnionym wstydem oraz niepokojem. Można sobie z nimi poradzić, odpowiednio się do tego przygotowując. Jak? O tym przeczytasz poniżej.

Wizyta u ginekologa — co trzeba wiedzieć?

Przygotowanie do wizyty u ginekologa wbrew pozorom nie jest skomplikowane ani wymagające, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze czy kolejne spotkanie. Zazwyczaj największe wyzwanie polega na pokonaniu barier psychicznych.

Sporo pytań dotyczy tego, kiedy udać się do ginekologa, a dokładniej, który moment cyklu jest najlepszy. W przypadku rutynowych badań zalecane jest, aby przeprowadzać je kilka dni po miesiączce. To idealny moment na wykonanie cytologii, wymazu z pochwy, USG narządu rodnego i badania piersi. Teoretycznie wizyta u ginekologa jest możliwa także w trakcie miesiączki, z tym zastrzeżeniem, że nie można wtedy wykonać cytologii. W przypadku niepokojących objawów, m.in. bólu w czasie miesiączki, upławów, pieczenia i swędzenia pochwy, należy wybrać możliwie najszybszy termin spotkania, bez względu na moment cyklu.

Zaleca się, aby na 2-3 dni przed badaniem ginekologicznym zrezygnować ze współżycia płciowego. Ważnym aspektem jest również powstrzymanie się od wykonywania irygacji pochwy, a także stosowania globulek dopochwowych.

Spore wątpliwości budzą kwestie higieny. Wiele kobiet udających się do ginekologa obawia się nieprzyjemnego zapachu, tym samym przed wizytą myje się intensywniej niż zwykle. Nie jest to dobre wyjście, bo nadmierna higiena może spowodować problemy z wykryciem infekcji intymnych. W dniu wizyty u ginekologa wystarczy umyć się jak zwykle. Stosowanie specjalnych płynów czy nawet dezodorantów do higieny intymnej jest niewskazane.

Idąc na wizytę do ginekologa, warto mieć także przygotowane odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Dotyczą one przybliżonej daty ostatniej miesiączki, przeciętnego czasu trwania cyklu miesiączkowego i tego, jak zwykle przebiega menstruacja (czy występują bóle, obfite krwawienia czy inne dolegliwości).

Pierwsza wizyta u ginekologa — jak się przygotować?

Zazwyczaj pierwsze spotkanie z lekarzem ginekologiem budzi niepokój. Wiąże się też ze wstydem przed rozebraniem się przed obcą osobą. Warto uświadomić sobie, że ginekolog to przede wszystkim lekarz. Nie ocenia on ciała pacjentki pod względem estetyki, ale skupia się na badaniu. Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki, należy wybrać sprawdzonego specjalistę. W przypadku pierwszej wizyty, choć nie tylko, szczególne znaczenie poza kompetencją i wiedzą ma także nastawienie do pacjentek, w tym delikatność, dyskrecja i umiejętność zachowania przyjaznej atmosfery.

Zależnie od tego, czy już rozpoczęłaś współżycie, na pierwszej wizycie poinformuj o tym swojego lekarza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet, które są dziewicami. Ich badanie przebiega w nieco inny sposób (m.in. używane są mniejsze wzierniki). W trakcie pierwszej wizyty lekarz przeprowadza też rozszerzony wywiad, pytając o stosowane leki, przebyte operacje czy choroby nowotworowe w rodzinie.

Jak przebiega badanie ginekologiczne? Pierwszym krokiem jest przygotowanie, czyli rozebranie się od pasa w dół, o czym w odpowiednim momencie informuje lekarz. W gabinecie znajduje się parawan albo specjalnie wydzielone do tego pomieszczenie. Na czas badania można pozostać w butach lub skarpetkach. Następnym krokiem jest wygodne ułożenie się na fotelu, rozszerzenie nóg i umieszczenie ich na podpórkach. Później pozostaje tylko przeprowadzenie badania.

Co ubrać na wizytę u ginekologa?

Znaczenie mają przede wszystkim względy praktyczne, dlatego wybierając ubrania na wizytę do ginekologa w Warszawie, warto postawić na sukienkę lub spódnicę. Zapewniają one większą intymność. Na czas badania wystarczy zdjąć majtki i rajstopy oraz podwinąć ubranie. Nie trzeba rozbierać się w całości od pasa w dół, co szczególnie dla kobiet będących u ginekologa pierwszy raz może okazać się wyjątkowo pomocne.

Jeśli jednak lubisz spodnie i zwykle to je nosisz, nie musisz szukać spódnicy ani sukienki. Do ginekologa możesz ubrać się jak zwykle – Twój komfort jest najważniejszy. Jeśli wybierzesz spodnie, warto ubrać do nich dłuższą bluzkę lub sweter.

Czy przed wizytą u ginekologa należy się golić?

Częstym pytaniem, które zadają kobiety udające się do ginekologa, jest to, czy trzeba golić miejsca intymne. Zdecydowanie nie ma takiej potrzeby i wszystko zależy od tego, jak czujesz się bardziej komfortowo. Dla lekarza nie ma znaczenia, czy kobieta, którą będzie badać, ma włosy łonowe czy też nie.

Wiesz już, jak przygotować się do wizyty u ginekologa. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi poczujesz się pewniej i bez skrępowania umówisz się do lekarza. Pamiętaj, że regularne badania ginekologiczne są bardzo ważne i nie można ich lekceważyć. Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów, którzy poza wiedzą wyróżniają się też empatią i przyjaznym podejściem do pacjentek, zapraszamy do naszej Kliniki.

Blog

Aktualność

Co to jest choroba Gravesa-Basedowa i jakie daje objawy?

Choroba Gravesa-Basedowa, to jedna z najczęstszych chorób tarczycy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne pacjenta, ale również na jakość jego życia. Choć wiele osób słyszy o problemach z tarczycą, choroba Gravesa-Basedowa pozostaje jedną z najmniej zrozumianych i często bagatelizowanych jednostek chorobowych, skutkujących szeregiem objawów. Przyjrzyjmy się bliżej temu schorzeniu, zaczynając […]

Więcej
Aktualność

Jak prawidłowo odżywiać się w czasie ciąży?

Ciąża stanowi wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, podczas którego szczególną rolę – zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu –stanowi odpowiednia, zbilansowana dieta. Profesjonalna opieka nad pacjentką w ciąży powinna obejmować więc nie tylko aspekty medyczne, ale również skrupulatne planowanie diety, dostosowanej do specyficznych potrzeb tego okresu. Poniższy tekst ma na celu przedstawienie […]

Więcej
Aktualność

Profilaktyka raka piersi – na co zwrócić uwagę?

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, wymagającym kompleksowego podejścia zarówno w obszarze diagnostyki, jak i profilaktyki. W kontekście tych kwestii istotne jest nie tylko rozpoznawanie już istniejących zmian, lecz przede wszystkim skoncentrowanie się na strategiach prewencyjnych, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie ryzyka wystąpienia tej groźnej choroby. Poniższy tekst skupia się […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl