Badanie ultrasonograficzne (USG) układu moczowego ma na celu ocenę nerek, pęcherza moczowego i, u mężczyzn, gruczołu krokowego. W ramach oceny nerek nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Jednakże, w celu dokładnej oceny pęcherza moczowego, konieczne jest jego wypełnienie w możliwie największym stopniu. To warunki takie jak kształt, grubość ścian i kontury pęcherza można właściwie ocenić.
Aby spełnić te kryteria, pacjent powinien pojawić się na badanie z pęcherzem wypełnionym w miarę możliwości maksymalnie. W związku z tym zaleca się wypicie 1 do 1,5 litra płynów bez gazowych co najmniej godzinę przed badaniem. Istotny jest zarówno rodzaj płynu, jak i czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu.
Oprócz oceny pęcherza moczowego, prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala także na dokładną ocenę gruczołu krokowego u mężczyzn. W przeciwnym przypadku, gruczoł ten może być zakłócony przez gaz w jelitach.
Podczas pierwszej części badania pacjent zostaje zbadany, a następnie opuszcza gabinet, aby opróżnić pęcherz. Po powrocie, lekarz może przeprowadzić kolejną część badania, aby ocenić ewentualne zaleganie moczu.
Warto również przywieźć wyniki poprzednich badań ultrasonograficznych tej samej okolicy, jeśli takie badania wcześniej były wykonywane, lub wyniki innych badań dotyczących tego problemu.
Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie ma również przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, włącznie z okresem ciąży.