Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Wiek kobiety a ciąża — w jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

Wiek kobiety a ciąża — w jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

Przyjście na świat dziecka to bardzo ważne wydarzenie, często rodzice określają je nawet mianem przełomowego. Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który moment na zajście w ciążę jest właściwy, ponieważ dla każdej kobiety jest to kwestia indywidualna. Jednak trzeba też pamiętać, że im starsza jest przyszła mama, tym bardziej wzrasta ryzyko komplikacji. W związku z tym pojawia się pytanie, w jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

Kiedy zdecydować się na powiększenie rodziny?

Z biologicznego punktu widzenia zajście w ciążę jest możliwe już po pierwszej miesiączce, a więc średnio w wieku 11-14 lat. Niemniej jednak mówienie o urodzeniu dziecka w takim momencie życia jest nieco abstrakcyjne, poza tym jest to niebezpieczne. Nastoletnie ciąże wiążą się z wysokim ryzykiem anemii, podwyższonego ciśnienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej malucha czy jego śmierci podczas akcji porodowej. Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że bardzo młode kobiety nie są niemal pod żadnym względem gotowe do wychowywania pociechy.

Według lekarzy ginekologów z Warszawy odpowiedni moment na zajście w ciążę pod względem biologicznym to ten pomiędzy 18. a 25. rokiem życia. Wówczas kobiety są najbardziej płodne i dobrze znoszą wszystkie zmiany zachodzące w ich organizmie, a ryzyko poronienia jest na tym etapie najniższe. Na dodatek istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadami genetycznymi niż w przypadku starszych kobiet.

Oczywiście to nie oznacza, że już w wieku 20 lat trzeba zdecydować się na powiększenie rodziny. Przeszkodą zwykle jest niestabilna sytuacja finansowa, brak własnego domu czy mieszkania, a także chęć ukończenia studiów i znalezienia dobrej pracy. Wszystkie te czynniki powodują, że kobiety zachodzą w ciążę nieco później.

Czy ciąża po 25. roku życia to dobra decyzja?

Bardzo często kobiety rodzą pierwsze dziecko w wieku 25-29 lat. Wciąż są one młode, a ich organizmy wystarczająco silne, aby dobrze znieść ciążę i sam poród. Nie bez znaczenia jest ustabilizowana sytuacja życiowa, również pod względem finansowym. Ryzyko poronienia w tym wieku wynosi ok. 10%, a więc nie jest bardzo wysokie. Na tym etapie równie niewielkie jest prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadami rozwojowymi, w tym z zespołem Downa.

Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę z tego, że zajście w ciążę po 30. roku życia to już większe ryzyko. Płodność zaczyna stopniowo spadać, choć nie jest to proces postępujący bardzo szybko. Obecnie coraz częściej zdarzają się porody po trzydziestce i dzięki wciąż rozwijającej się medycynie dzieci bezpiecznie przychodzą na świat. Jednak problemy mogą pojawić się już na etapie starań o maluszka, przeważnie wymaga to znacznie więcej cierpliwości niż w przypadku 20-letnich kobiet. Po 30. roku życia wzrasta nie tylko ryzyko poronienia (wynosi ok. 20%), ale też wad rozwojowych u dziecka, problemów z łożyskiem i przedwczesnego porodu. Istnieje też większe prawdopodobieństwo ciąży mnogiej.

Urodzenie dziecka po 35. roku życia

Urodzenie dziecka po 35. roku życia (w szczególności pierwszego) określa się mianem późnego macierzyństwa. Mimo, że kobiety w tym wieku są w pełni świadome, z czym wiąże się powiększenie rodziny, zrealizowanie takich planów nie należy do najłatwiejszych. Wynika to z obniżonej płodności i większych problemów z utrzymaniem ciąży. Każda kobieta po 35. roku życia spodziewająca się dziecka powinna wykonać badania prenatalne, aby wykluczyć wady genetyczne. Nasza Klinika oferuje m.in. nieinwazyjne testy NIFTY i Sanco, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Zajście w ciążę po 40. roku życia jest bardzo trudne, a sukces uzależniony jest od tzw. rezerwy jajnikowej, czyli liczby komórek jajowych, które pozostały w organizmie. Jej szczęśliwe zakończenie również nie jest pewne. Przyszła mama musi też liczyć się z prawdopodobnymi kłopotami zdrowotnymi (m.in. cukrzycą), a także urodzeniem wcześniaka. Należy również uwzględnić bardzo duże ryzyko wad genetycznych, zazwyczaj konieczne okazuje się ponadto wykonanie cesarskiego cięcia.

Wiek to bardzo istotna kwestia przy rozważaniach o ciąży, ale nie jedyna. Podejmując tak ważną decyzję, trzeba uwzględnić również wiele innych czynników, takich jak stabilność zatrudnienia czy możliwości finansowe. Znaczenie ma również sama dojrzałość emocjonalna do tego, aby stać się rodzicem.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl