Gardasil 9 – Szczepienie przeciwko HPV a rak szyjki macicy

Gardasil 9 – Szczepienie przeciwko HPV a rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest drugim na świecie najczęściej występującym nowotworem u kobiet, co więcej stanowi on drugą co do częstości przyczynę zgonów u pacjentek. Niestety rak może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych specyficznych objawów. Średni czas rozwoju choroby wynosi około 10 lat. Aby szybko zareagować i w porę wykryć zmiany i wdrożyć potrzebne leczenie, należy przestrzegać zasad profilaktyki raka szyjki macicy.

Przede wszystkim należy regularnie wykonywać cytologię. To dzięki niej specjaliści są w stanie wykryć nawet najwcześniejsze nieprawidłowości i zapobiec rozwojowi raka. Badanie to jest szybkie, bezbolesne i skuteczne.

Jaka jest główna przyczyna raka szyjki macicy?

Należy jednak pamiętać, że za główną przyczynę raka szyjki macicy, obecnie uważa się zakażenie wirusem HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego. Infekcje odnotowuje się w krajach wysoko rozwiniętych, u osób aktywnych seksualnie i wcześnie rozpoczynających współżycie. Nie każda jednak infekcja HPV wiąże się z rakiem szyjki macicy. Zmiany za jakie odpowiada wirus mogą być zarówno onkogenne jak i nieonkogenne powodujące np. kłykciny kończyste w okolicy warg sromowych i odbytu. Onkogenne typy wirusa mogą powodować oprócz raka szyjki macicy również raka sromu, odbytu, prącia, przestrzeni-ustno-gardłowej i pęcherza moczowego. Dzięki rozwojowi medycyny i pracy naukowców wynaleziono skuteczną metodę zapobiegającą infekcji HPV – szczepionkę.

Szczepienie przeciwko HPV jako aktywna profilaktyka raka szyjki macicy

Obecnie szczepienie przeciwko wirusowi HPV uznaje się jako aktywną profilaktykę raka szyjki macicy. Zaleca się wykonanie szczepienia u osób przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej, jednak nie ma przeciwwskazań w stosunku do osób, które są już aktywne seksualnie. Na rynku istnieją 3 rodzaje szczepionek przeciwko HPV: 2 walenta, 4-walenta, 9-walenta. Co ważne szczepienie HPV jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Odnotowuje się bardzo niewiele działań niepożądanych takich jak np. obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia, świąd, osłabienie, ból głowy i mięśni.

Przeciwwskazania do szczepienia

Przed szczepieniem zawsze powinna być przeprowadzona konsultacja z lekarzem. Wiadomo jednak, że szczepieniu nie powinny być poddane osoby uczulone na którykolwiek ze składników preparatu, dziewczęta przed 9 rokiem życia oraz kobiety w ciąży.

Blog

Aktualność

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Mianem pęcherzyka ciążowego określa się strukturę widoczną na badaniu USG już w początkowej fazie ciąży. Aby móc mówić, że wszystko przebiega w sposób prawidłowy, pęcherzyk powinien znajdować się w pęcherzyku, który otacza i zabezpiecza zarodek. Bez problemu można zauważyć go na badaniu ultrasonograficznym. Widnieje wtedy jako ciemny fragment najczęściej o okrągłym, bądź lekko owalnym kształcie. […]

Więcej
Aktualność

Czy w ciąży można latać samolotem?

To całkowicie normalne, że przyszli rodzice dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Często w związku z tym rezygnują z latania samolotem, choć przecież nie zawsze są ku temu przeciwwskazania. Oczywiście podstawą podjęcia decyzji o locie jest także rozmowa z zaufanym lekarzem, który najlepiej zna stan zdrowia swojej pacjentki. Spis treści: 1. Czy można latać […]

Więcej
Aktualność

Objawy niedoczynności tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł składający się z dwóch płatów. Wytwarza dwa hormony: trijodotyroninę T3 i tyroksynę T4, wpływające na metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu. Czynność tarczycy jest regulowana przed przysadkę mózgową, która wydzielając hormon tyreotropowy TSH, pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Do prawidłowego działania tarczycy niezbędny jest jod. Do najczęstszych chorób tarczycy należy […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl