Gardasil 9 – Szczepienie przeciwko HPV a rak szyjki macicy

Gardasil 9 – Szczepienie przeciwko HPV a rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest drugim na świecie najczęściej występującym nowotworem u kobiet, co więcej stanowi on drugą co do częstości przyczynę zgonów u pacjentek. Niestety rak może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych specyficznych objawów. Średni czas rozwoju choroby wynosi około 10 lat. Aby szybko zareagować i w porę wykryć zmiany i wdrożyć potrzebne leczenie, należy przestrzegać zasad profilaktyki raka szyjki macicy.

Przede wszystkim należy regularnie wykonywać cytologię. To dzięki niej specjaliści są w stanie wykryć nawet najwcześniejsze nieprawidłowości i zapobiec rozwojowi raka. Badanie to jest szybkie, bezbolesne i skuteczne.

Jaka jest główna przyczyna raka szyjki macicy?

Należy jednak pamiętać, że za główną przyczynę raka szyjki macicy, obecnie uważa się zakażenie wirusem HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego. Infekcje odnotowuje się w krajach wysoko rozwiniętych, u osób aktywnych seksualnie i wcześnie rozpoczynających współżycie. Nie każda jednak infekcja HPV wiąże się z rakiem szyjki macicy. Zmiany za jakie odpowiada wirus mogą być zarówno onkogenne jak i nieonkogenne powodujące np. kłykciny kończyste w okolicy warg sromowych i odbytu. Onkogenne typy wirusa mogą powodować oprócz raka szyjki macicy również raka sromu, odbytu, prącia, przestrzeni-ustno-gardłowej i pęcherza moczowego. Dzięki rozwojowi medycyny i pracy naukowców wynaleziono skuteczną metodę zapobiegającą infekcji HPV – szczepionkę.

Szczepienie przeciwko HPV jako aktywna profilaktyka raka szyjki macicy

Obecnie szczepienie przeciwko wirusowi HPV uznaje się jako aktywną profilaktykę raka szyjki macicy. Zaleca się wykonanie szczepienia u osób przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej, jednak nie ma przeciwwskazań w stosunku do osób, które są już aktywne seksualnie. Na rynku istnieją 3 rodzaje szczepionek przeciwko HPV: 2 walenta, 4-walenta, 9-walenta. Co ważne szczepienie HPV jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Odnotowuje się bardzo niewiele działań niepożądanych takich jak np. obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia, świąd, osłabienie, ból głowy i mięśni.

Przeciwwskazania do szczepienia

Przed szczepieniem zawsze powinna być przeprowadzona konsultacja z lekarzem. Wiadomo jednak, że szczepieniu nie powinny być poddane osoby uczulone na którykolwiek ze składników preparatu, dziewczęta przed 9 rokiem życia oraz kobiety w ciąży.

Blog

Aktualność

Co to jest choroba Gravesa-Basedowa i jakie daje objawy?

Choroba Gravesa-Basedowa, to jedna z najczęstszych chorób tarczycy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne pacjenta, ale również na jakość jego życia. Choć wiele osób słyszy o problemach z tarczycą, choroba Gravesa-Basedowa pozostaje jedną z najmniej zrozumianych i często bagatelizowanych jednostek chorobowych, skutkujących szeregiem objawów. Przyjrzyjmy się bliżej temu schorzeniu, zaczynając […]

Więcej
Aktualność

Jak prawidłowo odżywiać się w czasie ciąży?

Ciąża stanowi wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, podczas którego szczególną rolę – zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu –stanowi odpowiednia, zbilansowana dieta. Profesjonalna opieka nad pacjentką w ciąży powinna obejmować więc nie tylko aspekty medyczne, ale również skrupulatne planowanie diety, dostosowanej do specyficznych potrzeb tego okresu. Poniższy tekst ma na celu przedstawienie […]

Więcej
Aktualność

Profilaktyka raka piersi – na co zwrócić uwagę?

Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, wymagającym kompleksowego podejścia zarówno w obszarze diagnostyki, jak i profilaktyki. W kontekście tych kwestii istotne jest nie tylko rozpoznawanie już istniejących zmian, lecz przede wszystkim skoncentrowanie się na strategiach prewencyjnych, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie ryzyka wystąpienia tej groźnej choroby. Poniższy tekst skupia się […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl