Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Zapalenie pochwy – swędzenie i pieczenie.

Zapalenie pochwy – swędzenie i pieczenie.

Pieczenie i swędzenie okolic intymnych to częsta dolegliwość zgłaszana przez kobiet.
Zgłaszane przez pacjentki dolegliwości stwarzają dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Infekcje okolic intymnych dotykają kobiet w każdym wieku, kobiet w ciąży czy też połogu. Tego problemu nie powinno się bagatelizować, należy zgłosić się do lekarza ginekologa celem odnalezienia przyczyny występowania infekcji oraz dobrania odpowiedniego leczenia.

Przyczyn powstawania infekcji intymnych jest wiele, ale najczęściej odpowiedzialnymi za ich powstawanie są bakterie lub grzyby. Może być także następstwem chorób przenoszonych drogą płciową m.in. rzeżączki, chlamydii czy też opryszczki. Dodatkowo świąd i pieczenie mogą wynikać z reakcji alergicznej na środki higieny osobistej (płyny, mydła, kremy, podpaski lub wkładki, które nie są wyprodukowane z naturalnych składników) oraz na proszek, w którym prana jest bielizna noszona przez kobietę. Podrażnienie okolicy intymnej może być również spowodowane podrażnieniem mechanicznym wynikającym z noszenia obcisłej bielizny lub bielizny o nienaturalnym składzie. Przyczyną dermatologiczną objawów ze strony okolic intymnych takich jak pieczenie i swędzenie mogą być łuszczyca lub liszaj twardzinowy. Stosunkowo rzadko świąd i podrażnienie są objawami nowotworu sromu, niemniej jednak należy zawsze znaleźć przyczynę objawów i zastosować odpowiednie leczenie, aby mieć pewność, że można tę przyczynę wykluczyć. Okres okołomenopauzalny wiąże się ze zmniejszeniem stężenia estrogenu, przez co dochodzi do przesuszania śluzówki pochwy, co może powodować dyskomfort, a w następstwie świąd i pieczenie w okolicach intymnych.

Objawy, które występują przy podrażnieniu i swędzeniu pochwy:

  • zaczerwieniona okolica krocza i sromu,
  • w badaniu ginekologicznym widoczna podrażniona śluzówka pochwy,
  • upławy (białawe, o nieprzyjemnym zapachu, żółte – w zależności od przyczyny),
  • dyskomfort (pieczenie) w trakcie oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu lub uczucie częstego parcia na pęcherz,
  • dyskomfort w trakcie współżycia,
  • pojawiające się zmiany (ropne, grudkowate) w okolicy sromu i pochwy,
  • ból i obrzęk okolic pochwy.

Co mogę zrobić gdy dotykają mnie objawy takie jak pieczenie i swędzenie w okolicy intymnej?

  • zmienić środki higieny osobistej na te o naturalnym składzie,
  • zmienić proszek, w którym prana jest bielizna,
  • używać osobnego ręcznika do okolic intymnych i często go wymieniać lub używać np.: ręcznika papierowego jednorazowego,
  • nie korzystać na co dzień z wkładek higienicznych (przez ich stosowanie nie ma cyrkulacji powietrza oraz namnażają się patogeny),
  • nosić przewiewną bieliznę w odpowiednim rozmiarze, wykonaną z bawełny, najlepiej w jasnych kolorach (ciemna kolor może odpowiadać za alergie ze względu na barwniki),
  • należy pamiętać, aby w nocy wybierać koszulę nocną i unikanie spania w bieliźnie,
  • zachowywać higienę przed i po stosunku,
  • regularnie wykonywać badania profilaktyczne u lekarza ginekologa, aby mieć pewność, że przyczyna nie leży po stronie chorób przenoszonych drogą płciową.

Nigdy nie należy bagatelizować objawów takich jak pieczenie i swędzenie okolicy intymnej, jeśli objawy te powtarzają się mimo zachowania odpowiednich zasad higieny intymnej należy zgłosić się do lekarza ginekologa. Lekarz zbierze dokładny wywiad, dopyta o sytuacje, w których pojawiają się objawy, zbada pacjentkę na fotelu ginekologicznym oraz wykona odpowiednie badania laboratoryjne, które pomogą wykluczyć lub wskazać przyczynę występowania objawów. Do takich badań należą m.in.: wymaz z pochwy, wymaz z kanału szyjki macicy, badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, w tym również badania z krwi lub moczu. W przypadku zmian o charakterze liszaja może być konieczne pobranie fragmentu zmienionej tkanki celem jej oceny przez pracownię histopatologiczną. Leczenie powinno być dobierane na postawie przyczyny, która powoduje objawy. Dlatego tak ważnym jest, aby wykonać odpowiednie badania i włączyć celowane leki w konkretny patogen. Dostępnych jest wiele antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych, które skutecznie leczą infekcje intymne.

Dlatego pamiętajmy o odpowiedniej higienie intymnej, ale nie zapominajmy o profilaktycznych badaniach i wizytach u ginekologa, a w momencie występowania objawów takich jak pieczenie i swędzenie zgłośmy się na wizytę kontrolną celem prawidłowej diagnostyki przyczyny oraz włączenia odpowiedniego leczenia.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja@royal-clinic.pl