Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Z jakimi problemami udać się do proktologa?

Z jakimi problemami udać się do proktologa?

Proktologia to dział medycyny zajmujący się schorzeniami w obrębie odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Proktolog do specjalista zajmujący się odbytnicą i odbytem. Do proktologa warto zgłosić się w przypadku jakichkolwiek problemów i dolegliwości ze strony dolnego odcinka układu pokarmowego – odbytnicy, odbytu lub dolnego odcinka jelita grubego. Wymienione zostały poniżej najczęstsze przyczyny wizyt u lekarza proktologa. Nigdy nie należy bagatelizować objawów ze strony tej okolicy, ponieważ może to doprowadzić pacjenta do poważnych problemów zdrowotnych. Należy pamiętać, że dla lekarza proktologa badania odbytu są codziennością i my jako pacjenci nie powinniśmy czuć w związku z tym żadnego skrępowania.

 

Kiedy należy zgłosić się do proktologa?

  1. Bóle odbytu i odbytnicy – każdy ból w okolicy odbytu powinien skłonić Cię do wizyty u proktologa, zwłaszcza ból w trakcie lub po wypróżnieniu, może być to objawem hemoroidów, szczeliny odbytu lub wskazywać na inny problem.
  2. Krwawienia z odbytu – pojawienie się krwi w stolcu lub na papierze toaletowym po wypróżnieniu się to sygnał, który powinien skłonić Cię do diagnostyki u lekarza proktologa. Może być to objawem hemoroidów, polipów, szczelin odbytu, ale również raka jelita grubego, warto więc udać się do specjalisty celem ustalenia rozpoznania.
  3. Świąd, pieczenie i podrażnienie w okolicy odbytu – uporczywy i częsty świąd w okolicach odbytu może być objawem hemoroidów lub chorób skórnych np.: zmian grzybiczych.
  4. Zmiany w rytmie wypróżnień – występujące zaparcia, biegunki lub uczucie niepełnego wypróżnienia mogą być oznaką problemów proktologicznych (zmiany niezwiązane ze zmianą diety).
  5. Zaburzenia w kontroli wydalania – nietrzymanie stolca lub gazów wymagają diagnostyki u specjalisty w tej dziedzinie.
  6. Zmiany skórne w okolicy odbytu – wszelkiego rodzaju guzki, owrzodzenia lub jakiekolwiek inne wyczuwalne zmiany w okolicy odbytu powinny być diagnozowane przez proktologa.
  7. Bóle brzucha, uczucie pełności, przewlekłe wzdęcia – w ich przypadku należy zgłosić się do proktologa celem wykluczenia schorzeń odbytnicy i kontynuacji diagnostyki układu pokarmowego w innym kierunku.
  8. Rodzinne obciążenie chorobami proktologicznymi – jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby proktologiczne, które dotyczyły jelita grubego, odbytu lub odbytnicy, warto regularnie i profilaktycznie zgłaszać się do proktologa. Wczesna diagnoza u osób z grupy podwyższonego ryzyka może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia.
  9. Pozytywny wynik badania laboratoryjnego na krew utajoną w kale.
  10. Celem leczenia hemoroidów – jest to jeden z najczęstszych problemów proktologicznych, czasem wymaga on leczenia chirurgicznego, w szczególności gdy metody zachowawcze (dieta, maści) nie pomogły. W warunkach naszej placówki istnieje możliwość wykonania minimalnie inwazyjnego zabiegu gumkowania żylaków odbytu za pomocą Barrona. Podwiązuje się podstawę hemoroidu specjalną gumką.

Regularna profilaktyka – znaczenie konsultacji proktologicznej

Konsultacja proktologiczna jest kluczowa nie tylko dla osób borykających się z problemami jelitowo-odbytniczymi, ale także dla tych, którzy pragną profilaktycznie zadbać o zdrowie tego obszaru ciała. Regularne kontrole mogą pomóc w wykryciu problemów na wczesnym etapie, co z kolei umożliwia szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Lekarze proktolodzy w Warszawie wykonują także zabiegi chirurgiczne, często w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym, co pozwala pacjentowi na sprawne wykonanie zabiegu, bez konieczności hospitalizacji, do takich zabiegów należą np.: laserowe usuwanie zmian z okolic odbytu, nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu oraz gumkowanie żylaków odbytu za pomocą Barrona.

Jeśli usunięta zmiana będzie według proktologa wymagała badania histopatologicznego to takie zostanie wykonane, a dalsze postępowanie będzie uzależnione od rozpoznania.

 

Warto pamiętać o profilaktyce chorób proktologicznych na co dzień:

  • odpowiednie nawodnienie,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w błonnik
  • zdrowy tryb życia – unikanie alkoholu, papierosów,
  • unikanie długotrwałego siedzenia,
  • odpowiednia higiena okolic odbytu,
  • unikanie parcia podczas wypróżniania.

 

Wiemy, że wizyta u proktologa może budzić niepokój, jednak diagnostyka chorób jelit i odbytu jest niezmiernie istotna. W momencie gdy występuje u Ciebie jakikolwiek z wyżej opisach objawów nie czekaj tylko zgłoś się na wizytę, celem postawienia diagnozy i rozpoczęcia skutecznego leczenia. 

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja@royal-clinic.pl