Wkładka wewnątrzmaciczna

Co to
jest Wkładka wewnątrzmaciczna?Co to
jest Wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna jest popularną i skuteczną metodą antykoncepcji. Wkładka kształtem przypomina literę T. Spirale zakładka i wyjmuje lekarz w czasie menstruacji. Jest to prawie bezbolesny zabieg. Ewentualne dolegliwości bólowe zwykle nie są większe niż przy normalnej menstruacji i ustępują po zażyciu tabletek przeciwbólowych.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Główną zaletą wkładki wewnątrzmacicznej (IUD) jest to, że nie trzeba o niej codziennie pamiętać jak w przypadku pigułki hormonalnej. Spirala bo tak potocznie nazywa się taka wkładka zakładana jest raz na kilka lat.

Spirala wykonana jest z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra, niekiedy również z dodatkiem hormonów. Spirale zaleca się Paniom, które już rodziły i nie planują szybko dzieci, oraz które nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.

Procedura aplikacji wkładki musi poprzedzić wizytę u ginekologa który przeprowadzi badanie, pobierze cytologię, jeśli nie była wykonywana jak również pobierze wymazy celem wykluczenia stanu zapalnego narządu rodnego.

Najdogodniejszym momentem założenia wkładki to czas miesiączki, ponieważ szyjka macicy jest wtedy nieco rozwarta, co w dużej mierze ułatwia włożenie spirali.

Spirala działa na kilka sposób, dzięki czemu jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji, indeks Pearla który określa skuteczność tej metody, wynosi poniżej 1 i jest niższy co w tym wypadku oznacza, że lepiej zabezpiecza niż tabletki hormonalne.

Wkładki wewnątrzmaciczne zmniejszą ruchliwość plemników, przez co nie mają one szansy, aby dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej. Drażniące działanie na macicę powoduje zagęszczenie śluzu, a przez to plemniki mają utrudniane poruszanie się.
Zawarte w wkładce jony miedzi mają działanie plemnikobójcze a srebra czy te złota dodatkowo przeciwzapalne.

W naszej placówce dostępne są modele :Mirena oraz Jaydess.

 

Przejdź do informacji dla Pacjentów związanych z koronawirusem