USG Piersi

Co to
jest USG Piersi?Co to
jest USG Piersi?

USG piersi to badanie, w którym dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych uwidacznia się tkanki które wchodzą w skład piersi. Dzieję się tak, ponieważ używana do wykonania badania USG głowica, w zetknięciu z tkanką skórną człowieka zaczyna wysyłać niesłyszalne dla ucha człowieka fale ultradźwiękowe.

USG piersi jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym i bezbolesnym, a wstępny wynik można uzyskać już podczas jego przeprowadzania. Takie badanie zazwyczaj poprzedzone jest wywiadem lekarskim z pacjentką jak również analizą poprzednich wyników badań USG oraz mammografii- jeśli oczywiście takie badania były wcześniej wykonywane

Badanie jest w pełni bezpieczne, dlatego można je wykonywać również w krótkich odstępach czasu. Nie ma też tutaj znaczenia, w jakim okresie cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta, aczkolwiek dla komfortu pacjentki, która uskarża się na wrażliwość piersi zaleca się przeprowadzenie takiego badania w pierwszej połowie cyklu.

Taki rodzaj badania pozwala na wykrycie bardzo wczesnego stadium guzków nowotworowych, co niestety dotyka coraz to większej liczby kobiet.

Bardzo ważne jest aby takie badanie było przeprowadzone regularnie, minimum raz w roku, a po 50 roku życia raz na sześć miesięcy. Jeśli wywiad rodzinny jest obciążony i występował wcześniej rak piersi to takie kobiety należą do grupy ryzyka, a takie badanie po 35 roku życia powinno być wykonywane raz na sześć miesięcy.

 

Przejdź do informacji dla Pacjentów związanych z koronawirusem