Na czym polega rewazektomia? Czy przywrócenie płodności jest skuteczne?
Wielu pacjentów przed zabiegiem podcięcia nasieniowodów pyta o skuteczność wazektomii oraz o to, czy wazektomia jest odwracalna. Zdarza się bowiem, że zmiana sytuacji życiowej może pociągnąć za sobą chęć odzyskania płodności. W takim przypadku możliwe jest wykonanie zabiegu odwrócenia wazektomii, czyli przywrócenia ciągłości nasieniowodów. Statystycznie na ten krok decyduje się do 10% mężczyzn po zabiegu. Procedura wymaga większej precyzji chirurgicznej, jest kosztowna i nie gwarantuje przywrócenia płodności. Dlatego decyzja o wazektomii powinna być podejmowana z pełną świadomością potencjalnych długoterminowych konsekwencji.
Rewazektomia to zabieg mający na celu cofnięcie efektów wazektomii, a więc przywrócenie drożności nasieniowodów. Skuteczność zabiegu oceniana jest na podstawie obecności plemników w nasieniu i odsetka osiągniętych ciąż. W zależności od tego, ile lat minęło od wazektomii, skuteczność powrotu plemników do ejakulatu wynosi od 60% do 95%. Ciąża jest możliwa w ponad 50% przypadków po przywróceniu drożności nasieniowodów. Wiele lat po wazektomii odtworzenie ciągłości nasieniowodów ma więc szanse powodzenia i możliwe jest zapłodnienie partnerki, o ile pacjent nie miał wcześniejszych problemów z płodnością.
Powody, dla których pacjenci poddają się rewazektomii:
- zmiana zdania nt. chęci posiadania dziecka,
- bycie w nowym związku i pragnienie założenia rodziny,
- chęć przywrócenia płodności; nawet jeżeli pacjent nie planuje mieć więcej biologicznych dzieci, może czuć się bardziej komfortowo wiedząc, że może je mieć,
- w niektórych przypadkach wazektomia może powodować ból jąder; rewazektomia może złagodzić ten ból.
Techniki rewazektomii:
Celem rewazektomii jest ominięcie punktu blokady w nasieniowodzie/nasieniowodach. W trakcie zabiegu lekarz urolog pobiera płyn z nasieniowodu i bada go, aby określić rodzaj zabiegu, który przeprowadzi u pacjenta. Jedna z technik przywracająca drożność nasieniowodów polega na zszyciu odciętych końców nasieniowodów. Druga tworzy obejście wokół blokady, aby ponownie połączyć nasieniowód z najądrzem.
Należy mieć na uwadze fakt, iż rewazektomia jest zabiegiem trudniejszym niż wazektomia, sam zabieg trwa od dwóch do nawet czterech godzin. Wymaga specjalistycznych umiejętności lekarza i nowoczesnego sprzętu, który umożliwi przeprowadzenie operacji przy użyciu mikroskopu operacyjnego o dużej mocy.
Czynniki wpływające na skuteczność rewazektomii
Zabieg przywrócenia ciągłości nasieniowodów u mężczyzn po wazektomii, czyli przywracanie płodności, ma duże szanse powodzenia. Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na skuteczność rewazektomii i płodność mężczyzny po zabiegu. Można wśród nich wyróżnić:
- technika wykonywania zabiegu – połączenie klasyczne zapewnia większą skuteczność, niż zespolenie nasieniowodów z najądrzami,
- czas, który upłynął od wazektomii – krótszy wiąże się zwykle z mniejszymi zbliznowaceniami i daje większe szanse na zastosowanie klasycznego połączenia nasieniowodów,
- stan i kondycję nasieniowodów po wazektomii,
- ogólnego stanu zdrowia pacjenta, zdolności regeneracji,
- ilości i jakości plemników w ejakulacie,
- wiedzy i doświadczenia chirurga.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu rewazektomii:
Wielu pacjentów zastanawia się, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu odwrócenia wazektomii. Bezwzględnych przeciwwskazań do tego typu operacji nie ma. Strategię przywracania płodności i tym samym rozrodu u każdego mężczyzny planuje się indywidualnie.
Alternatywne metody przywrócenia płodności u mężczyzn
Chociaż teoretycznie wazektomia jest odwracalna, nie zawsze udaje się przywrócić mężczyźnie płodność, a w niektórych przypadkach nie jest możliwe wykonanie rewazektomii (np. ze względu na stan zdrowia pacjenta). Zdarza się również, że mężczyzna nie chce zdecydować się na taki zabieg, a jednocześnie pragnie zostać ojcem. Wówczas możliwe jest również skorzystanie z alternatywnych metod zapłodnienia, np. in vitro (IVF), z wcześniejszym pobraniem plemników bezpośrednio z jąder.