Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny i leczenie

Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny i leczenie

To diagnoza, którą wiele kobiet słyszy w gabinecie ginekologicznym, czym są oraz jakie zagrożenia mogą powodować?

Mięśniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, a ich przyczyny nie są do końca poznane. Aktualne doniesienia wyróżniają jednak jako czynniki ryzyka: wiek, rasę czarną, otyłość, nadciśnienie tętnicze, czynniki genetyczne, nadmierne spożycie czerwonego mięsa, alkoholu i kofeiny. Zmiany te nie dają przerzutów, nie rozprzestrzeniają się w organizmie człowieka, jednak te cechy nie powinny zmniejszać naszej czujności. Mięśniaki macicy zwykle nie występują pojedynczo, dodatkowo w miarę upływu czasu mogą rosnąć i dawać coraz to gorsze objawy..

Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Wielkość i lokalizacja zmian odgrywa szczególną rolę w odnotowywaniu dolegliwości. Część pacjentek może nie odczuwać żadnych objawów, jednak w miarę upływu czasu i wzrostu mięśniaków, mogą pojawiać się pierwsze symptomy. Zatem jakie dolegliwości zwiększają prawdopodobieństwo obecności zmian w obrębie macicy? Objawy niestety nie są specyficzne, zaliczamy do nich obfite, nieregularne miesiączki, bóle w obrębie podbrzusza, zaparcia, bóle w trakcie stosunku, trudności z zajściem bądź utrzymaniem ciąży.

Jak rozpoznać zmiany spowodowane mięśniakami macicy?

W związku z niespecyficznymi dolegliwościami, pacjentki mogą obawiać się o to, czy symptomy które występują w ich przypadku świadczą o obecności mięśniaków. Aby zatem postawić rozpoznanie, specjalista musi wykonać badanie ultrasonograficzne. Bardziej zaawansowane oraz inwazyjne metody do diagnozowania tych łagodnych zmian to histeroskopia i laparoskopia. Zapisz się do ginekologa w Warszawie po więcej szczegółów.

Jak leczyć rozpoznane zmiany?

Istnieje wiele metod stosowanych w przypadku obecności mięśniaków, jednak wybór leczenia zależy od wielu czynników. Wybierając sposób leczenia specjalista bierze pod uwagę wielkość oraz usytuowanie zmian, wiek i ogólny stan pacjentki oraz ewentualną chęć rozrodu. Do walki z mięśniakami możemy stosować zatem leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne usunięcie zmian.

Co w przypadku gdy zmiany nie zostaną poddane leczeniu?

Skutków może być wiele, jednak najważniejsze jakie możemy wyróżnić to nasilenie się dolegliwości bólowych, zmiany dotyczące cyklu menstruacyjnego czy dyspareunia. Mięśniaki w znaczący sposób oddziałują również na płodność. Ich obecność niekorzystnie wpływa na implantację zarodka, zmniejszając tym samym szansę na zajście w ciążę.

Blog

Aktualność

Najlepsze sposoby na poprawę męskiej płodności

Płodność jest kluczowym aspektem zdrowia reprodukcyjnego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla wielu par marzenie o posiadaniu potomstwa jest ważnym celem życiowym. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w przypadku problemów z płodnością. Skupiając się na męskiej płodności, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu szans na poczęcie. W […]

Więcej
Aktualność

GBS w ciąży – czym jest i jak go leczyć?

Paciorkowce z grupy B (GBS), to bytujące w przewodzie pokarmowym i moczowym bakterie, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów, natomiast stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i noworodków i mogą przyczynić się do komplikacji w trakcie ciąży i po porodzie. Dlatego też badanie GBS w trakcie trwania ciąży jest obowiązkowe, by w przypadku pozytywnego […]

Więcej
Aktualność

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – diagnoza, leczenie i poprawa jakości życia

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to problem zdrowotny, który z pewnością nie może zostać zlekceważony. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także wielu mężczyzn, znacznie obniżając jakość życia. Codzienne aktywności, które dla wielu osób są oczywistością, mogą stać się powodem stresu dla mężczyzny z inkontynencją. Nie tylko wpływa ona na ich zdrowie fizyczne, ale także […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl