Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny i leczenie

Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny i leczenie

To diagnoza, którą wiele kobiet słyszy w gabinecie ginekologicznym, czym są oraz jakie zagrożenia mogą powodować?

Mięśniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, a ich przyczyny nie są do końca poznane. Aktualne doniesienia wyróżniają jednak jako czynniki ryzyka: wiek, rasę czarną, otyłość, nadciśnienie tętnicze, czynniki genetyczne, nadmierne spożycie czerwonego mięsa, alkoholu i kofeiny. Zmiany te nie dają przerzutów, nie rozprzestrzeniają się w organizmie człowieka, jednak te cechy nie powinny zmniejszać naszej czujności. Mięśniaki macicy zwykle nie występują pojedynczo, dodatkowo w miarę upływu czasu mogą rosnąć i dawać coraz to gorsze objawy..

Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Wielkość i lokalizacja zmian odgrywa szczególną rolę w odnotowywaniu dolegliwości. Część pacjentek może nie odczuwać żadnych objawów, jednak w miarę upływu czasu i wzrostu mięśniaków, mogą pojawiać się pierwsze symptomy. Zatem jakie dolegliwości zwiększają prawdopodobieństwo obecności zmian w obrębie macicy? Objawy niestety nie są specyficzne, zaliczamy do nich obfite, nieregularne miesiączki, bóle w obrębie podbrzusza, zaparcia, bóle w trakcie stosunku, trudności z zajściem bądź utrzymaniem ciąży.

Jak rozpoznać zmiany spowodowane mięśniakami macicy?

W związku z niespecyficznymi dolegliwościami, pacjentki mogą obawiać się o to, czy symptomy które występują w ich przypadku świadczą o obecności mięśniaków. Aby zatem postawić rozpoznanie, specjalista musi wykonać badanie ultrasonograficzne. Bardziej zaawansowane oraz inwazyjne metody do diagnozowania tych łagodnych zmian to histeroskopia i laparoskopia. Zapisz się do ginekologa w Warszawie po więcej szczegółów.

Jak leczyć rozpoznane zmiany?

Istnieje wiele metod stosowanych w przypadku obecności mięśniaków, jednak wybór leczenia zależy od wielu czynników. Wybierając sposób leczenia specjalista bierze pod uwagę wielkość oraz usytuowanie zmian, wiek i ogólny stan pacjentki oraz ewentualną chęć rozrodu. Do walki z mięśniakami możemy stosować zatem leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne usunięcie zmian.

Co w przypadku gdy zmiany nie zostaną poddane leczeniu?

Skutków może być wiele, jednak najważniejsze jakie możemy wyróżnić to nasilenie się dolegliwości bólowych, zmiany dotyczące cyklu menstruacyjnego czy dyspareunia. Mięśniaki w znaczący sposób oddziałują również na płodność. Ich obecność niekorzystnie wpływa na implantację zarodka, zmniejszając tym samym szansę na zajście w ciążę.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl