Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Krwawienie w okresie menopauzy

Krwawienie w okresie menopauzy

Menopauzę, znaną także jako klimakterium, definiuje się jako trwałe ustanie cykli miesiączkowych. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie. Jest związana z naturalnym procesem ustania czynności hormonalnej jajników. Przedtem miesiączki zaczynają stawać się coraz bardziej nieregularne, a ich obfitość ulega zmianie. Menopauza jest rozpoznawana retrospektywnie i może wystąpić w różnym wieku, najczęściej pomiędzy 50. a 52. rokiem życia. Wówczas rozpoczyna się okres postmenopauzalny, który trwa aż do końca życia kobiety.

Krwawienie z dróg rodnych po menopauzie to objaw, który budzi niepokój i powinien skłonić do podjęcia odpowiednich kroków diagnostycznych. Nie można go bagatelizować, nawet jeśli występuje jedynie niewielkie plamienie.

Przyczyny krwawienia

  • zmiany zanikowe błony śluzowej macicy i pochwy związane z ustaniem czynności hormonalnej jajników,
  • przerost endometrium,
  • polip endometrialny,
  • rak szyjki macicy,
  • podrażnienie zewnętrznych narządów płciowych
  • torbiele jajników,
  • wypadanie pochwy/macicy,
  • choroby ogólnoustrojowe (choroby układu sercowo-naczyniowego, wątroby),
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • choroby infekcyjne,
  • hormonalna terapia zastępcza.

W każdym przypadku wystąpienia krwawienia z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Nie wolno lekceważyć tego objawu ani opóźniać wizyty u specjalisty, gdyż wczesne wdrożenie leczenia może decydować o jego powodzeniu.

Diagnostyka

Krwawienie po menopauzie stanowi istotne wskazanie do przeprowadzenia badania histopatologicznego endometrium. Materiał do analizy najczęściej pobierany jest podczas łyżeczkowania jamy macicy. Dopiero szczegółowa ocena tego materiału pod mikroskopem umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy oraz potwierdzenie lub wykluczenie obecności nowotworu. Konieczne jest przeprowadzenie pełnego i dokładnego badania ginekologicznego, w którego skład wchodzi:

  • szczegółowy wywiad lekarski,
  • Badaniu przedmiotowym – obejmującym badanie ginekologiczne
  • Badaniu obrazowym – wykonaniu badania USG, jeżeli są ku temu wskazania
  • Badaniu histopatologicznym – polega na ocenie materiału biologicznego

Leczenie

W przypadku przerostu endometrium bez atypii, terapią z wyboru jest leczenie hormonalne. Natomiast jeśli w badaniu histopatologicznym stwierdza się obecność nieprawidłowych komórek mogących prowadzić do nowotworzenia, u kobiet po menopauzie zaleca się usunięcie macicy. Podobna procedura dotyczy również raka endometrium. W zależności od zaawansowania nowotworu, może być konieczne dodatkowe leczenie za pomocą radioterapii, chemioterapii lub immunoterapii. W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie kombinacji tych metod.

Jeżeli krwawienie lub plamienie pomenopauzalne jest spowodowane atrofią nabłonka pochwy, zaleca się stosowanie maści lub żeli na suchość pochwy, które zawierają estrogeny. Kobiety cierpiące na nasilone dolegliwości mogą skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej, a także z zabiegów oferowanych przez ginekologię estetyczną, takich jak laseroterapia czy ostrzykiwanie okolic intymnych osoczem bogatopłytkowym.

Objawy towarzyszące plamieniom lub krwawieniom z dróg rodnych, takie jak nieprawidłowa wydzielina, uczucie suchości czy świąd, mogą sugerować infekcję intymną. Należy jednak zauważyć, że u kobiet po menopauzie występują one znacznie rzadziej niż u kobiet w wieku rozrodczym.

Zakończenie leczenia z powodu krwawień pomenopauzalnych często wymaga regularnych kontroli u ginekologa – lekarza prowadzącego. Specjalista może zlecić dodatkowe badania profilaktyczne, w tym zabiegi diagnostyczne, aby potwierdzić całkowite wyleczenie choroby.

Aż 90% przypadków krwawień pomenopauzalnych ma przyczyny nienowotworowe, które zazwyczaj nie wpływają na długość życia pacjentki. W sytuacji zdiagnozowania raka endometrium rokowanie jest zależne od stadium oraz charakterystyki nowotworu. Warto podkreślić, że wczesne wykrycie raka endometrium znacząco zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, co pozwala kobiecie na długie, zdrowe życie.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja@royal-clinic.pl