Kiedy warto skonsultować się z urologiem?

Lekarze urolodzy specjalizują się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób układu moczowego u kobiet i mężczyzn oraz męskiego układu rozrodczego. Zajmując się m.in.: infekcjami dróg moczowych, kamicą, zaburzeniami w oddawaniu moczu, nowotworami układu moczowego i męskiego układu rozrodczego, chorobami prostaty, zaburzeniami seksualnymi i niepłodnością u mężczyzn.
W Royal Clinic stawiamy na wczesną diagnostykę i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zachowanie zdrowia układu moczowo-płciowego jest bardzo ważne zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Poniżej wyjaśniamy kiedy warto zgłosić się do urologa.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u urologa.
- Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Są to jedne z najczęstszych objawów infekcji dróg moczowych. Choć często występują u kobiet, nie omijają także mężczyzn. Objawy te mogą wskazywać na obecność kamieni lub stan zapalny cewki moczowej.
- Częste oddawanie moczu. Gdy potrzeba korzystania z toalety staje się znacznie częstsza niż zwykle, może to świadczyć o nadreaktywnym pęcherzu, infekcji, a u mężczyzn o przeroście prostaty. Szczególnie niepokojące są częste nocne wizyty w toalecie, które zakłócają sen i wpływają na jakość życia.
- Parcie naglące. Nagła, trudna do opanowania potrzeba oddania moczu, często z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza, to objaw, który może wskazywać na schorzenia pęcherza moczowego, infekcje, a czasem na neurologiczne zaburzenia jego funkcjonowania.
- Nietrzymanie moczu. To temat, o którym wielu pacjentów woli nie mówić, jednak nietrzymanie moczu może wystąpić po porodzie, po operacjach, w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, infekcji lub zmian neurologicznych. Leczenie jest możliwe i bardzo skuteczne, od ćwiczeń i farmakoterapii po minimalnie inwazyjne zabiegi.
- Trudność z oddawaniem moczu. Zbyt długie czekanie na rozpoczęcie mikcji, słaby strumień moczu, konieczność parcia lub uczucie „blokady” to typowe objawy łagodnego przerostu prostaty, ale mogą też świadczyć o zwężeniu cewki moczowej lub obecności przeszkody w drogach moczowych.
- Obecność krwi w moczu. Nawet jednorazowe wystąpienie krwi w moczu powinno być dla nas sygnałem do wizyty u urologa. Może świadczyć o infekcji, ale również o nowotworze pęcherza, nerki czy cewki moczowej. Nawet jeśli nie towarzyszy jej ból, konieczna jest diagnostyka.
- Ból w okolicy podbrzusza lub okolicy lędźwiowej, który nie ma innej przyczyny. Wystąpienie takiego bólu może być związane z kamicą nerkową, wodonerczem lub zapaleniem nerek.
- Zmiany w wyglądzie moszny, jąder lub prącia. Obrzęk, ból, zaczerwienienie lub wyczuwalne guzki powinny być natychmiast skonsultowane z urologiem. Czasem to objaw infekcji, czasem przepukliny pachwinowej lub wodniaka, ale mogą też wskazywać na zmiany nowotworowe.
- Zaburzenia erekcji i spadek libido. Zaburzenia seksualne u mężczyzn bardzo często mają podłoże urologiczne, mogą być związane z prostatą, niedoborem testosteronu czy chorobami naczyń krwionośnych.
- Niepłodność męska. Urolog może zlecić badania nasienia, poziomów hormonów i zaproponować leczenie wspomagające płodność. W Royal Clinic łączymy diagnostykę urologiczną z konsultacjami andrologicznymi i hormonalnymi, by skutecznie pomóc pacjentom w powrocie do pełni zdrowia.
Objawy te wymagają odbycia wizyty u urologa, której celem będzie szczegółowa diagnostyka i poznanie przyczyny dolegliwości oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Do urologa warto się zgłosić nie tylko we względu na występujące objawy. Poniżej wymieniamy sytuacje, w których warto do takiego lekarza się udać.
Ze względu na obciążony wywiad rodzinny.
Jeśli w Twojej rodzinie występował rak prostaty, rak nerki, choroby dziedziczne nerek (np.: torbielowatość), powinieneś regularnie się badać – nawet jeśli nie masz objawów.
Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe – cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca
Jeśli chorujesz przewlekle, Twoje nerki i układ moczowy są bardziej narażone na uszkodzenia. Cukrzyca może prowadzić do nefropatii cukrzycowej, a leki stosowane w nadciśnieniu do zaburzeń funkcji nerek i pęcherza. Profilaktyczna konsultacja urologiczna pozwala w porę wykryć pierwsze zmiany.
Jeśli jesteś mężczyzną po 40. roku życia.
Do urologa powinni rutynowo udać się mężczyźni po 40. roku życia, powinni oni raz do roku wykonać kontrolne badanie prostaty, w celu profilaktyki wystąpienia raka prostaty (najczęstszego nowotworu u mężczyzn).
Profilaktycznie – bez objawów.
Wyznajemy zasadę, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego chcąc promować świadome podejście do zdrowia zapraszamy Państwa na profilaktyczne wizyty u naszych urologów. Nawet gdy nie mamy żadnych objawów wizyty takie mogą być dla nas cenną profilaktyką i mogą ułatwić wykrycie wielu schorzeń na wczesnym etapie.
Przed zabiegiem.
W Royal Clinic oferujemy szeroką gamę zabiegów z dziedziny urologii. Coraz więcej pacjentów zgłasza się do nas z myślą o poprawie komfortu życia, wyglądu czy funkcji narządów płciowych. Zanim jednak zostanie wykonany jakikolwiek zabieg niezbędna jest konsultacja urologiczna.
Wykonujemy: wazektomię bez użycia skalpela, obrzezanie laserowe, laserowe wydłużanie wędzidełka, usuwanie grudek perlistych prącia laserem, powiększanie prącia i/lub żołędzi kwasem hialuronowym, ostrzykiwanie prącia osoczem bogatopłytkowym, usuwanie kłykcin/brodawek/zmian z okolicy moszny/prącia.
Każdy zabieg wykonujemy zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi – z dbałością o bezpieczeństwo, dyskrecję i estetykę. Jednak przed zabiegiem zapraszamy na konsultację. Każda wizyta zaczyna się od szczegółowego wywiadu i spokojnej rozmowy. Pacjenci czują się zaopiekowani i bezpieczni – bo wiemy, jak wiele zależy od zaufania.
W czasie wizyty:
• przeprowadzamy dokładny wywiad i badanie fizykalne,
• wykonujemy USG (jeśli konieczne),
• analizujemy ewentualne badania laboratoryjne lub zlecamy, aby je wykonać,
• omawiamy możliwe efekty, ograniczenia i przebieg rekonwalescencji.