Jakie podstawowe badania profilaktyczne po 40-tym roku życia
Duża część społeczeństwa ma świadomość istoty wykonywania badań profilaktycznych niezależnie od wieku. Natomiast wraz z upływem czasu wzrasta ryzyko występowania niektórych chorób. W momencie rozpoczęcia piątej dekady życia warto wykonać pakiet badań, dzięki którym uda nam się wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, a w razie ich występowania szybko i skutecznie leczyć.
Badania, które powinno się profilaktycznie wykonać po 40-tym roku życia będą różniły się w zależności od płci dlatego w artykule zostały one podzielone.
Kobiety:
- raz w roku badanie oraz USG ginekologiczne (jeśli nie ma wskazań do częstszego ich wykonywania), wraz z cytologią zgodnie ze schematem jej wykonywania (najlepiej cytologią płynną z możliwością rozszerzenia jej o genotypowanie wirusa HPV),
- raz w roku USG i po 45 r.ż. co dwa lata mammografia (jednak częstotliwość wykonywania tych badań może różnić się w zależności od danej kobiety, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń lekarzy), poza tym raz w miesiącu samobadanie piersi,
- badania laboratoryjne (przynajmniej raz w roku): morfologia krwi, CRP, badanie ogólne moczu, poziom kreatyniny we krwi, poziom kwasu moczowego we krwi, próby wątrobowe, profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom insuliny we krwi, pakiet tarczycowy, fibrynogen, poziom witaminy D3, badanie na krew utajoną w kale (metodą immunochemiczną), pomiar ciśnienia tętniczego krwi (częstotliwość nie jest dookreślona, ale warto np.: raz w miesiącu dokonać pomiaru), raz w roku EKG.
Mężczyźni:
- badanie gruczołu krokowego i jąder raz w roku, najlepiej połączone z USG jąder,
- badania laboratoryjne: morfologia krwi, CRP, badanie ogólne moczu, poziom kreatyniny we krwi, poziom kwasu moczowego we krwi, próby wątrobowe, profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, poziom insuliny we krwi, pakiet tarczycowy, poziom witaminy D3, fibrynogen, testosteron, badanie na krew utajoną w kale (metodą immunochemiczną), PSA całkowity, pomiar ciśnienia tętniczego krwi (częstotliwość nie jest dookreślona, ale warto np.: raz w miesiącu dokonać pomiaru), raz w roku EKG.
Pamiętajmy lepiej jest zapobiegać niż leczyć, namawiajmy do badań kontrolnych swoich rodziców, przyjaciół, rodzeństwo. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym jesteśmy w stanie wykryć odchylenia od normy na ich wczesnym etapie i szybko podjąć się ich leczenia.