Jaka jest szansa na ciążę z jednym jajnikiem?

Jaka jest szansa na ciążę z jednym jajnikiem?

Wiele kobiet słysząc o konieczności usunięcia jajnika, sądzi, że traci szansę na zostanie matką… Czy rzeczywiście mają rację? Warto pamiętać, że w kobiecym układzie rozrodczym są dwa jajniki, tak więc jeśli jeden z nich musiał być usunięty to drugi zwykle, pełni swoją funkcję prawidłowo.

Żeński układ rozrodczy – jajniki

Aby zrozumieć, że ciąża bez jednego jajnika jest możliwa, należy zagłębić się w fizjologię żeńskiego układu rozrodczego. Kobiety naturalnie posiadają dwa jajniki, które odpowiedzialne są za produkcję hormonów oraz komórek rozrodczych. Dzięki wytworzonym komórkom jajowym kobieta jest w stanie zajść w ciąże. Ze względu na to, że narząd ten jest narządem parzystym, brak jednego jajnika nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie drugiego. Dlatego Panie, które musiały poddać się operacji usunięcia jednej gonady, nie powinny znacząco obawiać się o swoje przyszłe macierzyństwo.

Jakie trudności z zajściem w ciąże może mieć kobieta posiadająca jeden jajnik?

Posiadanie jednego jajnika nie stanowi przeszkody na zajście w ciąże, niemniej jednak, istotne jest z jakiej przyczyny jajnik został usunięty. Często problem z zajściem w ciąże mogą mieć pacjentki cierpiące na endometriozę, które zmuszone były usunąć jeden z jajników. Wiąże się to z tym, że nierzadko, pomimo prawidłowo funkcjonującego jajnika, jajowód w skutek przebiegu endometriozy stał się niedrożny i stanowi problem na drodze do macierzyństwa. Utrudnione naturalne zapłodnieniem, mogą mieć również pacjentki, które utraciły jajnik wskutek choroby nowotworowej.

U tych Pań jest wysokie prawdopodobieństwo, że podczas przyjmowania leczenia, kondycja drugiego jajnika mogła ulec znacznemu pogorszeniu. W takich wypadkach niezbędna jest pomoc specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności. Pozostałe pacjentki, które nie posiadają żadnych chorób współistniejących oraz ich stan ogólny nie odbiega od normy, zwykle nie potrzebują metod wspomaganego rozwoju.

Zgłoś się do ginekologa, aby skonsultować sytuację z lekarzem.

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że pacjentki po usunięciu jednego a nawet DWÓCH jajników (!) nie utraciły szansy na ciąże. Istnieje bowiem szansa na zostanie mamą dzięki metodom zapłodnienia pozaustrojowego.

Blog

Aktualność

Najlepsze sposoby na poprawę męskiej płodności

Płodność jest kluczowym aspektem zdrowia reprodukcyjnego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla wielu par marzenie o posiadaniu potomstwa jest ważnym celem życiowym. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w przypadku problemów z płodnością. Skupiając się na męskiej płodności, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu szans na poczęcie. W […]

Więcej
Aktualność

GBS w ciąży – czym jest i jak go leczyć?

Paciorkowce z grupy B (GBS), to bytujące w przewodzie pokarmowym i moczowym bakterie, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów, natomiast stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i noworodków i mogą przyczynić się do komplikacji w trakcie ciąży i po porodzie. Dlatego też badanie GBS w trakcie trwania ciąży jest obowiązkowe, by w przypadku pozytywnego […]

Więcej
Aktualność

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – diagnoza, leczenie i poprawa jakości życia

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to problem zdrowotny, który z pewnością nie może zostać zlekceważony. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także wielu mężczyzn, znacznie obniżając jakość życia. Codzienne aktywności, które dla wielu osób są oczywistością, mogą stać się powodem stresu dla mężczyzny z inkontynencją. Nie tylko wpływa ona na ich zdrowie fizyczne, ale także […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl