Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Jak przygotować się na wizytę do proktologa?

Jak przygotować się na wizytę do proktologa?

Leczenie przez proktologa dotyczy diagnostyki i leczenia schorzeń związanych głównie z odbytem, kanałem odbytu, odbytnicą oraz dolnym odcinkiem jelita grubego. Odpowiednie przygotowanie do wizyty u proktologa zapewni pacjentowi komfort podczas jej trwania oraz podczas badań przez niego wykonywanych. Oto kilka cennych rad jak przygotować się do wizyty u proktologa. 

Dokładne zebranie informacji w temacie występujących objawów i dolegliwości. Lekarz proktolog zbierając z pacjentem wywiad będzie chciał uzyskać jak najwięcej informacji w temacie objawów, które u pacjenta występują. Warto, aby pacjent przed wizytą przygotował sobie odpowiedzi w temacie:

  • objawów takich jak: ból, swędzenie, krwawienia, uczucie pełności, trudności związane z wypróżnianiem się, biegunki, zaparcia, guzki lub zmiany w okolicy odbytu,
  • tego kiedy te objawy występują,
  • ile trwają czasu,
  • tego czy jest coś co pomaga,
  • wywiadu rodzinnego i obciążeń związanych z odbytem, odbytnicą lub jelitem grubym,
  • tego czy poza objawami pojawia się dodatkowo osłabienie, gorączka lub utrata masy ciała.

Przygotowanie do badania palpacyjnego:

W trakcie wizyty u lekarza proktologa zazwyczaj przeprowadzone jest badanie fizykalne, w tym badanie per rectum, które polega na wprowadzeniu do odbytu palca celem oceny tkanek odbytnicy. Oczywistym jest, że dla większości pacjentów badanie to będzie badaniem krepującym, jednak należy pamiętać, że proktolog jest specjalistą, który bardzo często bada w ten sposób swoich pacjentów i będzie starł się zapewnić Ci odpowiedni komfort w trakcie wizyty. Lekarz wykona to badanie w jak najbardziej delikatny sposób.

Dodatkowo mogą zostać wykonane badania takie jak:

  • anoskopia – wykonywana za pomocą specjalnego narzędzia – anoskopu (krótkie i cylindryczne narzędzie o niewielkiej średnicy), które wprowadza się do odbytu celem obejrzenia wnętrza odbytnicy. Badanie jest zazwyczaj bezbolesne, a wywołuje jedynie delikatny dyskomfort. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie diagnozować takie schorzenia jak: hemoroidy, polipy odbytnicy, zmiany zapalne, szczeliny i przetoki odbytu oraz wszelkiego rodzaju zakażenia w obrębie odbytu. Dzięki dostępowi do źródła światła lekarz ma możliwość dokładnie obejrzeć wnętrze odbytnicy. Do badania należy zgłosić się wypróżnionym.
  • rektoskopia – wykonywana za pomocą rektoskopu (elastycznej rurki o niewielkiej średnicy). Badanie może powodować nieznaczny dyskomfort i wiążę się z lekkim uczuciem parcie na stolec, które jest przejściowe. W trakcie badania lekarz używając rektoskopu ma dostęp do źródła światła, dzięki czemu dokładnie może obejrzeć wnętrz odbytnicy. Rektoskopia jest przydatnym badaniem w diagnostyce schorzeń dolnego odcinka jelita grubego i odbytnicy takich jak: hemoroidy, zapalne choroby jelit lub polipy. Do badania najlepiej pozostawać na czczo oraz wykonać 1-2 wlewki doodbytnicze (natomiast powinno być to ustalone z lekarzem w trakcie wizyty przed wykonaniem badania),
  • USG przezodbytnicze, do badania należy zgłosić się wypróżnionym,
  • Zlecone mogą zostać dodatkowe badania laboratoryjne np.: badania kału.
  • Zalecona może zostać kolonopskopia.

Dokumentacja medyczna – jeśli posiadasz historię medyczną chorób proktologicznych zabierz ją ze sobą. Pamiętaj o wynikach badań takich jak USG, kolonoskopia, tomografia. Pamiętaj o zebraniu informacji o leczeniu jakie było do tej pory stosowane oraz przygotuj sobie listę leków, które przyjmujesz na stałe oraz przyjmowanych w związku z leczeniem chorób proktologicznych.

Higiena osobista – warto zadbać o higienę osobistą przed wizytą, szczególnie w okolicach odbytu, zwiększy to Twój komfort w trakcie wizyty oraz podczas badania.

Odpowiednie wypróżnienie – w dniu wizyty warto zadbać o odpowiednie i fizjologiczne wypróżnienie, pomoże w tym dieta bogata w błonnik oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto także przed wizytą unikać ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza jeśli planowane jest badanie endoskopowe, takie jak anoskopia czy rektoskopia.

Przygotuj sobie pytania, które chciałbyś zadać lekarzowi. Pamiętaj, że w trakcie wizyty może Ci coś umknąć, a przygotowanie sobie wcześniej pytań może pozwolić uniknąć sytuacji, w której zapomnisz o coś zapytać.

Kiedy warto zgłosić się do proktologa?

  • odczuwasz ból, pieczenie lub świąd w okolicach odbytu,
  • miewasz trudności z wypróżnianiem się,
  • zauważyłeś na papierze toaletowym lub w stolcu krew,
  • masz trudność w utrzymaniu stolca lub gazów,
  • czujesz ciągłe wzdęcie,
  • zauważyłeś u siebie zmiany w rytmie wypróżnień (przewlekłe zaparcia lub biegunki),
  • nie możesz uzyskać uczucia pełnego wypróżnienia,
  • wyczułeś w okolicy odbytu guzki lub inne niepokojące zmiany.

Podsumowując wizyta u proktologa nie wymaga specjalnego i złożonego przygotowania. Pacjent powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną (jeśli taką posiada) dotyczącą chorób proktologicznych, powinien dowiedzieć się, czy w rodzinie występują lub występowały choroby proktologiczne, zabrać ze sobą ewentualne wyniki badań, które chciałby skonsultować. Pacjent zgłaszający się na wizytę u proktologa powinien zadbać, aby przed nią prawidłowo się wypróżnić. Warto zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie oraz o odpowiednie nawodnienie. Natomiast przed samą wizytą należy dokładnie umyć okolice odbytu, aby czuć się komfortowo w czasie badania. Istotne jest samo nastawienie pacjenta do wizyty, pacjent powinien w miarę możliwości zrelaksować się i nie planować w dniu wizyty rzeczy, które będą dla niego dodatkowym stresem. Z wizytą u proktologa nie warto czekać, wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie pomogą uniknąć poważnych i trudnych do wyleczenia problemów zdrowotnych.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja@royal-clinic.pl