Jak przygotować się do badań ginekologicznych?

Jak przygotować się do badań ginekologicznych?

Regularne wykonywanie badań u ginekologa jest niezwykle istotne z punktu widzenia profilaktyki. Na wizytę do lekarza trzeba też umówić się niezwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Jak przygotować się do badań ginekologicznych w zależności od ich rodzaju? Dowiedz się wszystkiego, czytając ten artykuł.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Ogólne wskazówki

Co do zasady wizyta u ginekologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Oznacza to, że nie trzeba tak jej planować, aby możliwe było podmycie miejsc intymnych tuż przed spotkaniem z lekarzem. Wystarczy przestrzegać zasad higieny, czyli wykąpać się wieczorem lub/i rano, w zależności od codziennych przyzwyczajeń. Zbyt dokładne mycie przed wizytą nie jest wskazane, ponieważ może w jakimś stopniu zniekształcić wyniki przeprowadzonego badania.

Często pojawiającym się pytaniem jest też to, czy do ginekologa trzeba się golić. Nie ma takiej konieczności i wszystko zależy od preferencji danej pacjentki. Jeśli kobieta na co dzień nie usuwa owłosienia z miejsc intymnych, tym bardziej nie musi tego robić udając się do lekarza. Włosy nie przeszkadzają w badaniu, dlatego ginekologowi jest obojętne, czy są one wydepilowane czy nie.

Jak ułożyć się na fotelu ginekologicznym? Należy tak ustawić swoje ciało, aby pośladki niemal spadały z siedzenia. Takie ułożenie zapewnia komfort podczas badania, bo pochwa znajduje się pod odpowiednim kątem. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego badanie ginekologiczne boli, jest więc najczęściej nieprawidłowe ułożenie ciała.

Jak wyglądają badania u ginekologa?

Przedstawiliśmy już ogólne wskazówki dotyczące przygotowania do wizyty u ginekologa. Teraz przyszła pora na bardziej szczegółowe zalecenia podzielone ze względu na rodzaj wykonywanego badania.

Cytologia

Zadając pytanie o to, jakie badania wykonać u ginekologa, najczęstszą odpowiedzią jest cytologia. Pozwala ona na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, dlatego też jest niezwykle ważna z punktu widzenia profilaktyki. Wskazane jest, aby na 48 h przed umówionym badaniem zrezygnować ze współżycia, a także wprowadzania do pochwy ciał obcych oraz leków. Cytologię można wykonać w każdym momencie cyklu, poza miesiączką.

USG narządu rodnego

USG narządu rodnego to kolejne popularne badanie ginekologiczne. Jak się do niego przygotować? Jeśli badanie przeprowadzane jest przez pochwę, zadaniem pacjentki jest wcześniejsze oddanie moczu. U kobiet, które jeszcze nie współżyły, USG wykonuje się przez powłoki brzuszne. W takim przypadku do badania należy przystąpić z pełnym pęcherzem. Zasadniczo USG narządu rodnego można przeprowadzić w dowolnym dniu cyklu, w tym także podczas miesiączki. Lekarz prowadzący może jednak zalecić wykonanie badania w określonym czasie.

Badanie drożności jajowodów — SONO-HSG

Co ginekolog robi podczas badania SONO-HSG? Za pomocą cewnika do macicy wpuszcza specjalną piankę, która poprzez strzykawkę podawana jest do jajowodów. Lekarz, wykorzystując USG, obserwuje jednocześnie, jak zachowuje się kontrast. Badanie drożności jajowodów SONO-HSG wymaga przygotowania. Przede wszystkim pacjentka powinna posiadać aktualne wyniki cytologii. Zaleca się, aby badanie było przeprowadzone w pierwszej fazie cyklu (po miesiączce, przed owulacją). Bezpośrednio przed SONO-HSG należy opróżnić pęcherz. Z uwagi na to, że badanie może być nieco bolesne, zaleca się wcześniejsze przyjęcie leku przeciwbólowego.

Kolposkopia

Badanie kolposkopowe trwa około 10 minut i nie może być przeprowadzane w trakcie miesiączki. Polega ono na tym, że lekarz obserwuje ściany pochwy za pomocą specjalnego urządzenia. Podczas tego badania istnieje możliwość pobrania biopsji tkanek szyjki macicy. Kolposkopia nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy zastosować się do ogólnych wskazówek omawianych na początku tekstu.

Opisaliśmy najpopularniejsze badania ginekologiczne i wskazaliśmy, jak się do nich przygotować. Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami. Pamiętaj też, że umawiając się na wizytę do ginekologa w naszej Klinice, otrzymasz jasne wskazówki i potrzebne wsparcie.

Blog

Aktualność

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Mianem pęcherzyka ciążowego określa się strukturę widoczną na badaniu USG już w początkowej fazie ciąży. Aby móc mówić, że wszystko przebiega w sposób prawidłowy, pęcherzyk powinien znajdować się w pęcherzyku, który otacza i zabezpiecza zarodek. Bez problemu można zauważyć go na badaniu ultrasonograficznym. Widnieje wtedy jako ciemny fragment najczęściej o okrągłym, bądź lekko owalnym kształcie. […]

Więcej
Aktualność

Czy w ciąży można latać samolotem?

To całkowicie normalne, że przyszli rodzice dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Często w związku z tym rezygnują z latania samolotem, choć przecież nie zawsze są ku temu przeciwwskazania. Oczywiście podstawą podjęcia decyzji o locie jest także rozmowa z zaufanym lekarzem, który najlepiej zna stan zdrowia swojej pacjentki. Spis treści: 1. Czy można latać […]

Więcej
Aktualność

Objawy niedoczynności tarczycy

Tarczyca to niewielki gruczoł składający się z dwóch płatów. Wytwarza dwa hormony: trijodotyroninę T3 i tyroksynę T4, wpływające na metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu. Czynność tarczycy jest regulowana przed przysadkę mózgową, która wydzielając hormon tyreotropowy TSH, pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Do prawidłowego działania tarczycy niezbędny jest jod. Do najczęstszych chorób tarczycy należy […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl