Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Jak liczymy tygodnie ciąży? Prawidłowe liczenie tygodni ciąży

Jak liczymy tygodnie ciąży? Prawidłowe liczenie tygodni ciąży

Ciąża to dla przyszłych mam szczególny okres, gdyż każdego dnia rozwija się w nich nowe życie. Jednak jej wiek, podobnie jak zbliżające się rodzicielstwo, potrafi zaskoczyć. Wszystko przez tygodnie, które liczy się nie od zapłodnienia, a ostatniej miesiączki. Jak prawidłowo obliczyć dni ciąży, aby ustalić termin porodu?

Jak obliczyć pierwsze tygodnie ciąży?

Specjaliści podkreślają, że za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniego krwawienia. Jest to potwierdzone naukowo, dlatego też w tym przypadku mówimy o tzw. regule Naegelego. Duże znaczenie ma ona u kobiet mających regularne cykle, które trwają dokładnie 28 dni. Nie oznacza to jednak, że trzeba ściśle trzymać się ustalonej reguły. W większości przypadków jest to kwestia indywidualna, dlatego też rozwiązanie u jednych kobiet następuje w 39. tygodniu ciąży, a u innych dopiero w 42.

W przypadku obliczenia wieku ciąży, należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, a dokładnie pierwszy dzień krwawienia. Od tego dnia ciężarna powinna odjąć 3 miesiące, następnie dodać rok i równe 7 dni. Trzeba jednocześnie pamiętać o nieregularnych cyklach, o ile mamy z nimi do czynienia. W takim przypadku, aby wynik był miarodajny, konieczne będzie dodanie kilku dni lub zmniejszenie ich liczby.

Powyższe obliczenia pozwolą uzyskać kobiecie wiek ciąży oraz przybliżoną datę rozwiązania. Otrzymanej liczby nie można jednak zestawiać z wiekiem płodu. Dziecko zazwyczaj jest młodsze o ok. 2 tygodnie. Skąd taka różnica? Moment dotarcia plemnika do komórki jajowej nie jest tożsamy z pierwszym dniem krwawienia. Nie wiadomo dokładnie, kiedy dochodzi do zapłodnienia, dlatego też przyjmuje się, że płód jest zawsze młodszy od wieku ciąży o ok. 14 dni.

Wiek ciąży na podstawie badania USG

W przypadku trudności w ustaleniu daty ostatniej miesiączki tydzień ciąży określa się na podstawie badania USG. Ginekolog z uwzględnieniem długości ciemieniowo-siedzeniowej, czyli CRL, jest w stanie ustalić wiek płodu. Należy przy tym pamiętać, że najbardziej miarodajny wynik otrzymuje się ok. 10. tygodnia ciąży.

W przypadku późniejszego zgłoszenia się do gabinetu ginekologicznego specjalista określi wiek płodu na podstawie długości kości udowej oraz poprzecznego rozmiaru móżdżku, czy też dwuciemieniowego wymiaru główki. Niestety jeśli w ciąży występują komplikacje i płód nie rozwija się prawidłowo, jego wiek nie będzie możliwy do obliczenia, a przynajmniej nie aż tak precyzyjnie.

Pozostałe sposoby na obliczenie wieku ciąży

W skrajnych przypadkach zdarza się, że przyszła mama z pierwszą wizytą u specjalisty czeka bardzo długo i pojawia się u niego dopiero w zaawansowanej ciąży. Oprócz tego nie pamięta daty ostatniego krwawienia ani nawet odbycia stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia. Ginekolog wówczas może w pewnym przybliżeniu ustalić tydzień ciąży oraz jej rozwiązanie, uwzględniając czas pojawienia się ruchów dziecka. W przypadku pierwszej ciąży jest to ok. 19. lub 20. tydzień. Z kolei kobiety, które urodziły już przynajmniej jedno dziecko, ruchy maleństwa zaczynają odczuwać nieco wcześniej. Szacuje się, że jest to 17. bądź 18. tydzień ciąży. Lekarz ginekolog warszawa może wykonać obliczenia również na podstawie badania uwzględniającego wysokość dna macicy. Im wyżej się ono znajduje, tym bardziej zaawansowana jest ciąża.

Zarówno wieku ciąży, jak i terminu porodu nie da się dokładnie określić na podstawie obliczeń wykorzystujących pojawienie się pierwszych ruchów dziecka oraz wysokości dna macicy. Lekarz może jedynie podać orientacyjne wyniki, które mogą być jeszcze bardziej błędne, jeśli ciężarna boryka się ze sporą otyłością lub wręcz przeciwnie, kiedy jest zdecydowanie za szczupła. Problemy pojawiają się również w przypadku ciąży mnogiej, guzów macicy lub za małej czy też zbyt dużej ilości wód płodowych.

Do popularnych sposobów obliczenia tygodnia ciąży oraz terminu porodu należą tzw. kalkulatory internetowe. Korzystanie z nich jest bezpłatne, a do otrzymania wyniku potrzebne są jedynie podstawowe dane, jak np. pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Dlaczego wiek ciąży podaje się w tygodniach?

Wieku ciąży nigdy nie należy podawać w miesiącach z prostego względu. Otóż każdy z nich ma inną liczbę dni. Okres ten jest również zdecydowanie za długi. Optymalnym rozwiązaniem jest zawsze określenie wieku ciąży za pomocą pełnych tygodni.

Nigdy nie należy podawać rozpoczętych tygodni. Jest to duży błąd, który czasami niesie za sobą spore konsekwencje. Przykładem jest choćby podanie niepoprawnej dawki leku w przypadku wystąpienia komplikacji. W inny sposób należy działać w 14. tygodniu ciąży, a jeszcze inaczej w 30. Należy o tym również pamiętać, jeśli decydujemy się na wykonanie badań prenatalnych. Odbywają się one po ukończonym 10. tygodniu ciąży, dlatego nie można przyjść tydzień wcześniej. Maluch będzie zdecydowanie za mały i wówczas pojawi się konieczność powtórnej wizyty.

Przyszłe mamy, które potrzebują pomocy w określeniu wieku ciąży lub chcą mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, zapraszamy na wizytę w Royal Clinic. Nasi specjaliści rozwieją wszystkie wątpliwości, odpowiedzą na pytania i wykonają niezbędne badania.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl