W jakim celu przeprowadza się USG szyi oraz ślinianek?

W szyi umiejscowione są organy i struktury, które odpowiadają za wiele podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie czy spożywanie pokarmu. Znajduje się tam krtań, migdały, przełyk, węzły chłonne, tarczyca, ślinianki, a także struny głosowe i głośnia. Aby wykryć schorzenia wymienionych narządów, zalecane jest wykonanie badania USG.

Wskazaniem do przeprowadzenia USG szyi oraz ślinianek jest ból w okolicach gardła, ślinianki lub uszu. Częstymi dolegliwościami są także obrzęki, zawroty głowy, krztuszenie się, kaszel oraz niesymetryczna budowa szyi. Podczas badania lekarz może zdiagnozować występowanie schorzeń ślinianek, np. guzów, a także dokonać oceny kamicy w przewodach ślinowych czy morfologii węzłów chłonnych.

Przebieg badania USG szyi i ślinianek

USG szyi oraz ślinianek trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Do badania nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Jedynym zaleceniem jest założenie ubrań, które nie zasłaniają szyi oraz zdjęcie biżuterii. USG przeprowadzane jest w pozycji leżącej na plecach. Lekarz nakłada na powierzchnię szyi żel, a następnie przy pomocy głowicy aparatu bada wybrane obszary. W zależności od tego, jaki organ zostaje poddany badaniu, specjalista może poprosić pacjenta o wykonanie takich czynności jak wypowiedzenie kilku słów lub pojedynczych głosek (sprawdzenie strun głosowych oraz głośni) lub przełknięcie śliny (w trakcie badania ślinianek). Umożliwi to ocenę prawidłowości pracy organu.