Co to jest kolposkopia i vulvoskopia?

Kolposkopia i vulvoskopia umożliwiają dokładne obejrzenie szyjki macicy oraz dolnej części jej kanału, sromu i pochwy. Dzięki nim możliwe staje się rozpoznanie infekcji narządu rodnego oraz zmian nowotworowych szyjki macicy. To bezbolesne i bezinwazyjne badania przeprowadzane przy użyciu urządzenia optycznego o odpowiednim powiększeniu, które nazywa się kolposkop.

Kolposkopia i vulvoskopia — jak wygląda badanie?

Najpierw do pochwy wprowadzany jest specjalny wziernik, który pozwala na dokładny ogląd narządów płciowych, a kolposkop jest do niej jedynie zbliżany. Przeprowadza się badanie wydzieliny, a następnie usuwa się ją przy pomocy specjalnego płynu. Jest to konieczne do oceny nabłonka szyjki macicy. Kolejnym krokiem jest przemycie szyjki 3% kwasem octowym, a później płynem Lugola. Jeśli lekarz zaobserwuje jakieś zmiany, pobiera materiał do oceny histopatologicznej ze zmienionych chorobowo miejsc. Czas przeprowadzania badania trwa od kilku do kilkunastu minut.

Przygotowanie do badania

Zaleca się, aby na kilka dni przed planowaną wizytą zaniechać współżycia. Na co najmniej dobę przed należy też zrezygnować ze stosowania dopochwowych środków chemicznych. Okolice intymne powinno się przemywać jedynie przy użyciu wody. Na 24 godziny przed wizytą nie wolno wykonywać irygacji.

Do zabiegu potrzebne są następujące badania:

  • HIV,
  • HCV,
  • Hbs,
  • INR/ APTT,