Czym jest cytologia?

Cytologia polega na pobraniu wymazu z tarczy części pochwowej szyjki macicy. To profilaktyczne, przesiewowe badanie, które może mieć również charakter kontrolny, umożliwia wykluczenie zmian nowotworowych szyjki macicy.

Badanie cytologiczne powinny wykonywać zarówno nastolatki, jak i dorosłe kobiety, w wieku rozrodczym. Zapobiega ono nawet 80 proc. przypadków raka szyjki macicy, gdyż wykrywa jego wczesne stadium. Wynik badania jest przekazywany w formie opisu, ocenia się go według systemu BETHESDA.

Przygotowanie do badania

Cytologię najlepiej wykonać między 10. a 19. dniem cyklu miesiączkowego, a więc w jego pierwszej połowie (badania nie przeprowadza się podczas krwawienia). Należy też:

  • odczekać minimum 24 godziny, jeśli dzień przed planowaną cytologią przeprowadzono badanie ginekologiczne,
  • odczekać minimum 6 dni po zastosowaniu ostatniej dawki leku dopochwowego,
  • unikać stosunków płciowych na minimum 24 godziny przed badaniem,
  • unikać stosowania preparatów dopochwowych i tamponów, niewskazane są też irygacje dopochwowe,
  • unikać badania ginekologicznego, bakteriologicznego (posiewu) oraz dopochwowego USG bezpośrednio przed pobraniem wymazu.

Cytologia płynna LCB

W ofercie naszej Kliniki znajduje się również cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym LBC (Liquid Based Cytology), która jest dokładniejsza i bardziej czuła. Wymaz z szyjki macicy pobiera się na specjalne płynne podłoże. To minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek i eliminuje obecność niepożądanych elementów w pobranym materiale, np. śluzu czy bakterii. Przygotowanie do cytologii płynnej LCB wygląda tak samo jak przy tradycyjnej cytologii.