Kiedy należy wykonać biopsję piersi?

Biopsję piersi wykonuje się, gdy zleci ją lekarz. Badanie jest konieczne, jeżeli w obrębie piersi zostaną wykryte niepokojące zmiany, np. guzek. Nasza Klinika oferuje dwa rodzaje biopsji piersi:

  • cienkoigłową (BAC),
  • gruboigłową (oligobiopsję).

Na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi?

Biopsja cienkoigłowa jest wykonywana pod kontrolą USG. Gwarantuje to precyzję i pobranie diagnostycznej, inaczej reprezentatywnej próbki. Jest to metoda nieinwazyjna, pacjentka nie odczuwa bólu i nie wymaga znieczulenia. Materiał, który pobiera się podczas biopsji cienkoigłowej, zostaje rozprowadzony na szkiełku laboratoryjnym. Następnie wykonuje się rozmaz, który utrwala się za pomocą specjalnego preparatu (Cytofixu) i przekazuje do patomorfologa, aby wykonał badanie mikroskopowe, inaczej cytologiczne.

Na czym polega biopsja gruboigłowa piersi?

Podczas badania pobierany jest fragment gruczołu piersiowego. Wykorzystuje się w tym celu igłę o odpowiedniej grubości. Biopsja gruboigłowa jest przeprowadzana pod kontrolą USG i w znieczuleniu miejscowym. Pobraną tkankę przekazuje się do dalszego badania histopatologicznego. Najczęściej biopsję gruboigłową wykonuje się, kiedy badanie cienkoigłowe nie pozwala na określenie charakteru zmiany w piersi i postawienie pewnej, właściwej diagnozy. Dzięki niej możliwe jest rozpoznanie nowotworu i określenie stopnia jego zaawansowania.