Na czym polega biopsja aspiracyjna cienkoigłowa?

Badanie opiera się na zasysaniu, inaczej aspiracji komórek przy użyciu cienkiej igły, którą nakłuwa się tkankę. Średnica używanej do badania igły wynosi przeciętnie od 0,4 mm do 0,6 mm, co zapewnia komfort. Pobrany materiał rozprowadza się na szkiełku laboratoryjnym, następnie wykonuje rozmaz i utrwala przy użyciu Cytofixu. Później trafia on do suchego pojemnika, jest przesyłany do pracowni histopatologicznej, barwiony i badany przez specjalistę, czyli patomorfologa. Badanie wykonywane jest pod kontrolą USG, co gwarantuje precyzję i pozwala na pobranie odpowiedniej próbki.

Biopsję cienkoigłową wykonuje się w celu rozpoznania wyczuwalnych i niewyczuwalnych guzków. Przeprowadzone badanie pozwala m.in. potwierdzić podejrzenie nowotworu złośliwego piersi. Dzięki niemu czas potrzebny na diagnostykę jest skracany, co ma olbrzymie znaczenie w późniejszym postępowaniu leczniczym.

Jak przygotować się do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa nie wymaga specjalnego przygotowania ani stosowania znieczulenia. Na tydzień przed badaniem należy tylko zrezygnować z preparatów zawierających w składzie kwas acetylosalicylowy. W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych należy wcześniej poinformować o tym lekarza przeprowadzającego biopsję.

Po badaniu wystarczy kilka minut przytrzymać miejsce wkłucia igły, tak jak to ma miejsce przy pobieraniu krwi.