Czym jest badanie SONO-HSG?

Badanie SONO-HSG (pełna nazwa to sonohisterosalpingografia) pozwala określić drożność jajowodów, co jest niezbędne w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Wskazaniem do wykonania badania jest także podejrzenie polipów i zrostów, diagnostyka ewentualnych mięśniaków lub niewydolności szyjki macicy.

Do badania SONO-HSG wykorzystuje się zestaw USG oraz specjalną piankę, która na obrazie tworzy kontrast. Pozwala ona uzyskać precyzyjny pogląd i umożliwia dokładne zdiagnozowanie, czy jajowody są drożne. Pianka kontrastująca ExEm Foam zmniejsza także uczucie dyskomfortu pacjentki podczas badania.

Jak wygląda badanie?

Lekarz wykorzystuje specjalny cewnik, kateter, do wprowadzenia pianki kontrastującej do jamy macicy. Następnie wykonuje badanie USG, kontrolując przepływ substancji przez jajowody. Całość trwa kilkanaście minut.

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Wizyta powinna odbyć się w I fazie cyklu, przed 14. dniem. Lekarz potrzebuje również wglądu do aktualnego wyniku posiewu z szyjki macicy (maksymalnie sprzed miesiąca) oraz aktualnej cytologii (maksymalnie sprzed roku).

Badanie SONO-HSG jest mniej inwazyjne niż tradycyjne badanie HSG, warto jednak ok. 1 godz. wcześniej zażyć leki przeciwbólowe (np. paracetamol lub ketoprofen).

Lekarz nie wykona badania jeśli pacjentka:

  • jest w ciąży lub ma jej podejrzenie,
  • jest podczas miesiączki lub ma stan zapalny w narządzie rodnym,
  • wykazuje reakcje alergiczne na preparat kontrastowy.