Czym jest biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy to jedno z najistotniejszych badań diagnostycznych w przypadku wykrycia guzków w obszarze tego gruczołu. Polega ona na pobraniu wycinka zmienionej tkanki, który następnie jest poddawany ocenie, co umożliwia określenie jego charakteru. Pobrany materiał jest też badany laboratoryjnie. Biopsja to badanie inwazyjne, ale niemal bezbolesne, trwa zwykle kilka minut. Naszym celem jest zagwarantowanie pacjentom precyzyjnej diagnostyki zmian wykrytych w obrębie tarczycy, dlatego w Klinice wykonujemy dwa rodzaje badania:

  • biopsję cienkoigłową,
  • biopsję gruboigłową.

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

BACC, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana, jest wykonywana po wykryciu co najmniej jednej zmiany guzkowej w tarczycy. Podstawowymi wskazaniami do jej przeprowadzenia są: wykrycie guzka w badaniu palpacyjnym w obrębie miąższu tarczycy, a także powiększenie gruczołu połączone z bólem podczas jego dotykania. Na biopsję cienkoigłową należy zdecydować się również po stwierdzeniu woli guzkowych i wykryciu nieprawidłowości w badaniu USG. Mogą to być zmiany hipoechogeniczne, zmiany o średnicy przekraczającej 1 cm lub guzki, które są nieostro odgraniczone od miąższu gruczołu.

Biopsja gruboigłowa tarczycy

BG, czyli biopsja gruboigłowa tarczycy, jest wykonywana, kiedy wyniki biopsji cienkoigłowej nie są wystarczające. Dzięki temu dodatkowemu badaniu możliwe jest rozróżnienie zmian zaobserwowanych w gruczole. Często jest ono zlecane także w sytuacji, gdy istnieje ryzyko pojawienia się chłoniaka.

Zarówno biopsja cienkoigłowa, jak i gruboigłowa nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.