Na czym polega koagulacja zmian?

Koagulacja jest metodą usuwania zmian dermatologicznych. Mogą to być: brodawki, włókniaki, prosaki czy też torbiele. Zabieg przeprowadza się również w celu zamknięcia naczyń krwionośnych, gdy inne dostępne metody okazały się nieskuteczne. Podczas koagulacji wykorzystywany jest prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Do zmiany skórnej przykłada się elektrodę, co prowadzi do termicznego uszkodzenia białka tkanek i jej usunięcia. To metoda bezinwazyjna, nie towarzyszy jej duży ból. Dzięki niej szybko można pozbyć się różnych niechcianych zmian na ciele.

Zabieg trwa od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu minut. Przed jego przeprowadzeniem specjalista ocenia, czy powstałą zmianę można bezpiecznie usunąć poprzez koagulację. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu może pojawić się obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie, jednak jest to naturalna reakcja. Wymienione objawy ustępują po upływie kilku godzin.

Skuteczność koagulacji zmian

Koagulację można wykonać w celach estetycznych, jak również zdrowotnych. Zabieg jest bezinwazyjny i skuteczny. W miejscu usuniętych zmian pojawiają się strupy, które znikają po kilku dniach. Stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala uniknąć problemów z gojeniem się skóry i wyeliminować ryzyko powstania blizny. Zazwyczaj oczekiwany efekt uzyskuje się już po wykonaniu jednego zabiegu, choć to zależy też od rodzaju usuwanych zmian oraz ich wielkości.