Jak wygląda dermatoskopia?

Dermatoskopia to badanie, które przeprowadza lekarz dermatolog w gabinecie. Celem jest rozpoznanie, czy znamiona na ciele pacjenta mają charakter nowotworowy. Badanie wykonywane jest głównie pod kątem rozpoznania groźnego czerniaka. Całość trwa od kilku do kilkunastu minut, dermatoskopia jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna.

Lekarz wykorzystuje do badania dermatoskop, czyli sprzęt, który przypomina latarkę z doczepioną lupą. Pozwala on przyjrzeć się znamionom z bliska i dokładnie określić ich kolor, kształt i strukturę. Dermatolog zwraca uwagę na takie kwestie jak asymetria, wypukłość lub wklęśnięcie, duża średnica czy niejednolity kolor zmian. Długość badania zależy od ilości znamion na ciele pacjenta. Ważne jest, aby zbadać miejsca, których osoba zgłaszająca się do lekarza nie może samodzielnie obserwować, na przykład plecy.

Po dokładnym badaniu specjalista stwierdzi, czy któraś ze zmian nadaje się do wycięcia. Może także pobrać próbkę tkanki i zlecić badanie histopatologiczne, aby wykluczyć lub potwierdzić rozwój nowotworu.

Wskazania do dermatoskopii

Dermatoskopię powinno się przeprowadzać regularnie, dlatego profilaktyczne wizyty w gabinecie dermatologa są wskazane. Ponadto częstsze kontrole zalecane są osobom, które:

  • zauważyły znaczne powiększanie się znamion,
  • zauważyły nagły wzrost ilości znamion na ciele,
  • zwróciły uwagę na nietypowy kolor zmiany,
  • mają jasną karnację, piegi lub liczne zmiany skórne,
  • doznały poparzenia słonecznego,
  • są obciążone genetycznie.