Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Mianem pęcherzyka ciążowego określa się strukturę widoczną na badaniu USG już w początkowej fazie ciąży. Aby móc mówić, że wszystko przebiega w sposób prawidłowy, pęcherzyk powinien znajdować się w pęcherzyku, który otacza i zabezpiecza zarodek. Bez problemu można zauważyć go na badaniu ultrasonograficznym. Widnieje wtedy jako ciemny fragment najczęściej o okrągłym, bądź lekko owalnym kształcie.

Spis treści:

1. Pęcherzyk ciążowy – wszystko, co warto wiedzieć

2. Kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

3. Jakie objawy daje pusty pęcherzyk ciążowy?

Pęcherzyk ciążowy – wszystko, co warto wiedzieć

Pęcherzyk ciążowy widoczny jest już w początkowym okresie ciąży. Jego wielkość pozwala na określenie czasu jej trwania. Właśnie z tego powodu lekarz jest w stanie określić tydzień ciąży, wykonując badanie ultrasonograficzne. Za sprawą wykorzystania sprzętu do USG najwyższej jakości, możliwe jest obserwowanie pęcherzyka ciążowego już od około 4-5 tygodnia ciąży, kiedy sam pęcherzyk ma dopiero około kilku milimetrów średnicy.

Kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

Wraz z rozwojem ciąży, w pęcherzyku ciążowym pojawia się nowa struktura, a mianowicie pęcherzyk żółtkowy, który stanowi bardzo cenne źródło substancji odżywczych, których zarodek potrzebuje na samym początku rozwoju. Zarodek pojawia się około 4-5 tygodnia ciąży, ale zdarzają się sytuacje, gdy na tak wczesnym etapie nie można go jeszcze uwidocznić. Dlaczego? Dzieje się tak w przypadku kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. Na początku 5. tygodnia pęcherzyk powinien mieć średnicę około 3 mm, a jego wzrost widoczny jest praktycznie z dnia na dzień. Jeśli wykluczy się możliwość zajścia jakichkolwiek nieprawidłowości, powinien on każdej doby rosnąć o około 1 mm.

Jakie objawy daje pusty pęcherzyk ciążowy?

Pusty pęcherzyk ciążowy to sytuacja, w której jego średnica osiąga około 25 mm, a w jego obrębie nie stwierdza się obecności ani pęcherzyka żółtkowego, ani zarodka. Sytuacja jest o tyle przykra, że najczęściej pusty pęcherzyk daje takie same objawy, co wczesna ciąża. U pacjentki pojawiają się mdłości, lekkie osłabienie czy pobolewanie piersi. Najczęściej pusty pęcherzyk obumiera samoistnie, a u kobiety występuje ból podbrzusza i krwawienie. Zdarza się jednak również, że pusty pęcherzyk pozostaje w jamie macicy. Wtedy niezbędna jest konsultacja lekarska.

Jeśli jesteś w ciąży, wtedy na pewno potrzebujesz godnego zaufania lekarza. Ginekolog w Warszawie z całą pewnością spełni twoje oczekiwania, ale pamiętaj, aby zdecydować się na najlepszego specjalistę!

Blog

Aktualność

Najlepsze sposoby na poprawę męskiej płodności

Płodność jest kluczowym aspektem zdrowia reprodukcyjnego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla wielu par marzenie o posiadaniu potomstwa jest ważnym celem życiowym. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w przypadku problemów z płodnością. Skupiając się na męskiej płodności, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu szans na poczęcie. W […]

Więcej
Aktualność

GBS w ciąży – czym jest i jak go leczyć?

Paciorkowce z grupy B (GBS), to bytujące w przewodzie pokarmowym i moczowym bakterie, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów, natomiast stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i noworodków i mogą przyczynić się do komplikacji w trakcie ciąży i po porodzie. Dlatego też badanie GBS w trakcie trwania ciąży jest obowiązkowe, by w przypadku pozytywnego […]

Więcej
Aktualność

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – diagnoza, leczenie i poprawa jakości życia

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to problem zdrowotny, który z pewnością nie może zostać zlekceważony. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także wielu mężczyzn, znacznie obniżając jakość życia. Codzienne aktywności, które dla wielu osób są oczywistością, mogą stać się powodem stresu dla mężczyzny z inkontynencją. Nie tylko wpływa ona na ich zdrowie fizyczne, ale także […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl