Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Mianem pęcherzyka ciążowego określa się strukturę widoczną na badaniu USG już w początkowej fazie ciąży. Aby móc mówić, że wszystko przebiega w sposób prawidłowy, pęcherzyk powinien znajdować się w pęcherzyku, który otacza i zabezpiecza zarodek. Bez problemu można zauważyć go na badaniu ultrasonograficznym. Widnieje wtedy jako ciemny fragment najczęściej o okrągłym, bądź lekko owalnym kształcie.

Spis treści:

1. Pęcherzyk ciążowy – wszystko, co warto wiedzieć

2. Kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

3. Jakie objawy daje pusty pęcherzyk ciążowy?

Pęcherzyk ciążowy – wszystko, co warto wiedzieć

Pęcherzyk ciążowy widoczny jest już w początkowym okresie ciąży. Jego wielkość pozwala na określenie czasu jej trwania. Właśnie z tego powodu lekarz jest w stanie określić tydzień ciąży, wykonując badanie ultrasonograficzne. Za sprawą wykorzystania sprzętu do USG najwyższej jakości, możliwe jest obserwowanie pęcherzyka ciążowego już od około 4-5 tygodnia ciąży, kiedy sam pęcherzyk ma dopiero około kilku milimetrów średnicy.

Kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

Wraz z rozwojem ciąży, w pęcherzyku ciążowym pojawia się nowa struktura, a mianowicie pęcherzyk żółtkowy, który stanowi bardzo cenne źródło substancji odżywczych, których zarodek potrzebuje na samym początku rozwoju. Zarodek pojawia się około 4-5 tygodnia ciąży, ale zdarzają się sytuacje, gdy na tak wczesnym etapie nie można go jeszcze uwidocznić. Dlaczego? Dzieje się tak w przypadku kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. Na początku 5. tygodnia pęcherzyk powinien mieć średnicę około 3 mm, a jego wzrost widoczny jest praktycznie z dnia na dzień. Jeśli wykluczy się możliwość zajścia jakichkolwiek nieprawidłowości, powinien on każdej doby rosnąć o około 1 mm.

Jakie objawy daje pusty pęcherzyk ciążowy?

Pusty pęcherzyk ciążowy to sytuacja, w której jego średnica osiąga około 25 mm, a w jego obrębie nie stwierdza się obecności ani pęcherzyka żółtkowego, ani zarodka. Sytuacja jest o tyle przykra, że najczęściej pusty pęcherzyk daje takie same objawy, co wczesna ciąża. U pacjentki pojawiają się mdłości, lekkie osłabienie czy pobolewanie piersi. Najczęściej pusty pęcherzyk obumiera samoistnie, a u kobiety występuje ból podbrzusza i krwawienie. Zdarza się jednak również, że pusty pęcherzyk pozostaje w jamie macicy. Wtedy niezbędna jest konsultacja lekarska.

Jeśli jesteś w ciąży, wtedy na pewno potrzebujesz godnego zaufania lekarza. Ginekolog w Warszawie z całą pewnością spełni twoje oczekiwania, ale pamiętaj, aby zdecydować się na najlepszego specjalistę!

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja@royal-clinic.pl