Czy w ciąży można latać samolotem?

Czy w ciąży można latać samolotem?

To całkowicie normalne, że przyszli rodzice dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Często w związku z tym rezygnują z latania samolotem, choć przecież nie zawsze są ku temu przeciwwskazania. Oczywiście podstawą podjęcia decyzji o locie jest także rozmowa z zaufanym lekarzem, który najlepiej zna stan zdrowia swojej pacjentki.

Spis treści:

1. Czy można latać samolotem w ciąży?

2. Latanie samolotem w ciąży – tak czy nie?

3. Podróżowanie w ciąży samolotem – przeciwwskazania

4. Lot w ciąży – przygotuj się we właściwy sposób

Czy można latać samolotem w ciąży?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań wśród aktywnych kobiet w ciąży, jest właśnie to dotyczące dalszych podróży. Czy można latać samolotem w ciąży? W pewnym sensie jest to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ zależy od zdrowia pacjentki, jej ogólnej kondycji, przebytych chorób czy problemów w ciąży. Dookoła tego, czy w ciąży można latać samolotem, czy też nie narosło wiele mitów. Przyszłe mamy obawiają się zazwyczaj skutków wzrostu ciśnienia oraz puchnięcia nóg w przypadku lotów dalekodystansowych.

Latanie samolotem w ciąży – tak czy nie?

W przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu latanie samolotem jest bezpieczne do 37. tygodnia ciąży. Oczywiście nie oznacza to, że można pominąć lekarską kontrolę. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy w pierwszej kolejności kierować się zaleceniem lekarskim. W trakcie lotu w kabinie występują zmienione warunki atmosferyczne powodujące niższe wysycenie krwi tlenem, ale ostatecznie ciśnienie wewnątrz odpowiada ciśnieniu na wysokości około 1500-2000 m n.p.m. co oznacza, że takie ciśnienie nie stanowi żadnego problemu dla osoby zdrowej. Nieco niższa jest także panująca w samolocie wilgotność, co może powodować pewien dyskomfort u pacjentki, ale nie jest niebezpieczne. W takim przypadku latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne dla matki i dziecka.

Podróżowanie w ciąży samolotem – przeciwwskazania

Istnieją także przeciwwskazania, które mogą przekreślić podróżowanie w ciąży samolotem. Do najbardziej typowych przeciwwskazań zalicza się krwawienie, zapalenie zatok przynosowych i ucha środowego, chorobę serca o ciężkim przebiegu czy tendencje do powstawania zakrzepów lub zagrażający poród przedwczesny.

Lot w ciąży – przygotuj się we właściwy sposób

Aby zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, przed planowanym wylotem skonsultuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania. Dla własnego komfortu możesz też zabrać ze sobą na pokład dodatkową poduszkę czy kocyk. Pamiętaj też, że wiele linii lotniczych nie wpuszcza na pokład ciężarnych po 36. tygodniu ciąży w przypadku ciąż pojedynczych i po 32. tygodniu w przypadku ciąży mnogiej.

Doświadczony ginekolog w Warszawie to skarb. Właśnie dlatego zachęcamy do znalezienia lekarza, który sprosta wszystkim oczekiwaniom i pomoże przejść przez okres ciąży w zdrowiu i odpowiednim samopoczuciu.

Blog

Aktualność

Najlepsze sposoby na poprawę męskiej płodności

Płodność jest kluczowym aspektem zdrowia reprodukcyjnego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla wielu par marzenie o posiadaniu potomstwa jest ważnym celem życiowym. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w przypadku problemów z płodnością. Skupiając się na męskiej płodności, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu szans na poczęcie. W […]

Więcej
Aktualność

GBS w ciąży – czym jest i jak go leczyć?

Paciorkowce z grupy B (GBS), to bytujące w przewodzie pokarmowym i moczowym bakterie, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów, natomiast stanowią poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży i noworodków i mogą przyczynić się do komplikacji w trakcie ciąży i po porodzie. Dlatego też badanie GBS w trakcie trwania ciąży jest obowiązkowe, by w przypadku pozytywnego […]

Więcej
Aktualność

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – diagnoza, leczenie i poprawa jakości życia

Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to problem zdrowotny, który z pewnością nie może zostać zlekceważony. Dotyczy on nie tylko kobiet, ale także wielu mężczyzn, znacznie obniżając jakość życia. Codzienne aktywności, które dla wielu osób są oczywistością, mogą stać się powodem stresu dla mężczyzny z inkontynencją. Nie tylko wpływa ona na ich zdrowie fizyczne, ale także […]

Więcej

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl