Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Co to jest premenopauza – jakie są jej objawy i jak leczyć?

Co to jest premenopauza – jakie są jej objawy i jak leczyć?

Termin ten dla wielu kobiet może być obcy. Na myśl o nim przychodzi skojarzenie z menopauzą, ale czy słusznie?  Czym zatem jest menopauza, a czym premenopauza?

Menopauza jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, natomiast premenopauza jest to okres poprzedzający ostatnie krwawienie. Premenopauza wiąże się z licznymi zmianami hormonalnymi, a występujące w skutek nich dolegliwości często bywają przykre dla pacjentek.

Symptomy premenopauzy

Objawy premenopauzy występują zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Kobiety w tym czasie zgłaszają bardziej skąpe miesiączki, cierpią na wahania lub obniżenie nastroju, towarzyszą im uderzenia gorąca oraz kołatanie serca. W skutek obniżenia estrogenów pacjentki obserwują również spadek libido, bezsenność, niepokój oraz ogólne osłabienie.

Główne symptomy późnej premenopauzy to:

  • uderzenia gorąca
  • wahania nastroju
  • spadek libido
  • pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci
  • suchość pochwy
  • zwolnienie przemiany materii
  • zmianę charakteru krwawień

Leczenie premenopauzy

Dla niektórych kobiet dolegliwości te są niezwykle trudne do zniesienia, dlatego też takim pacjentkom proponuje się zastępczą terapię hormonalną, w celu zminimalizowania objawów. Terapia hormonalna jest najbardziej skuteczną metodą, jednak istnieją również bardziej naturalne sposoby, do których zalicza się dietę bogatą w fitoestrogeny, zioła i odpowiednie suplementy diety. Najlepszym wyborem jednak jest skonsultowanie dolegliwości z ginekologiem, który pomoże dostosować leczenie właściwe do konkretnego przypadku i preferencji pacjentki.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl