Czym jest echo serca?
Echo serca to obrazowe badanie, zupełnie bezinwazyjne, wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Badanie umożliwia obserwację serca i jego zastawek u rozwijającego się dziecka, a także pozwala na uzyskanie informacji o ewentualnych nieprawidłowościach. Echo serca jest potoczną nazwą echokardiografii, znanej również jako badanie UKG (ultrasonokardiografia) i USG serca.
Na podstawie echa serca płodu można wykryć między innymi:
- arytmię serca,
- wady w budowie i funkcjonowaniu mięśnia sercowego,
- wady zastawek.
Na czym polega echo serca?
Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, trwa około 20-60 min. Wygląda ono jak tradycyjne USG. Lekarz przykłada specjalną głowicę z żelem do brzucha ciężarnej kobiety. W czasie rzeczywistym na monitorze pojawia się obraz rozwijającego się serca płodu. Żel zwiększa przepływ wydobywających się z głowicy fal ultradźwiękowych, co pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości. Lekarz może sprawdzić nie tylko budowę mięśnia, ale także przepływ krwi.
Kiedy wykonać echo serca?
Badanie wykonuje się u kobiet ciężarnych, które mają zdiagnozowaną cukrzycę ciążową lub fenyloketonurię. Wskazaniem jest także przyjmowanie leków przeciwkonwulsyjnych, a nawet doustnych preparatów przeciwtrądzikowych. Lekarz często zleca echo serca płodu również wtedy, gdy w rodzinie pacjentki występowały już wady mięśnia sercowego. Wszelkie zaburzenia autoimmunologiczne, a także choroby takie jak różyczka, zakażenie parwowirusem czy wirusem coxsackie, również skłonią specjalistę prowadzącego ciążę do wykonania badania.