Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

Badanie KTG płodu – na czym polega badanie kardiotokograficzne?

Badanie KTG płodu – na czym polega badanie kardiotokograficzne?

Kobiety w ciąży zapewne często słyszą ten akronim, jednak czy wiedzą co on dokładnie oznacza? KTG jest to badanie kardiotokograficzne polegające na graficznej, równoczesnej rejestracji czynności serca płodu oraz napięcia mięśnia macicy.  Badanie to jest niezwykle istotne ponieważ pozwala na ocenę dobrostanu płodu. Wykonuje się je zwykle w ostatnich tygodniach ciąży, podczas porodu oraz w przypadku dodatkowych obciążeń występujących w ciąży.

Na czym polega badanie KTG oraz jak długo należy czekać na wyniki?

Badanie to polega na przyłożeniu dwóch pelot do brzucha pacjentki, jedna pelota posmarowana jest specjalnym żelem i umieszczona jest w miejscu, w którym wykrywane jest tętno płodu. Druga pelota odpowiada za rejestrację napięcia macicy i przykładana jest w okolicy dna omawianego mięśnia. Badanie wykonuje się w pozycji bocznej, zwykle pacjentkę układa się na lewym boku, aby zapobiec uciskowi żyły głównej dolnej przez ciężarną macicę. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a wynik uzyskuje się od razu. Czas jaki należy przeznaczyć na wykonanie zapisu KTG to co najmniej 20min.

Jak odczytać wynik zapisu badania KTG?

Zapis KTG ocenia się szczególnie pod względem prawidłowości czynności serca płodu, specjalista ocenia czy zarejestrowane tony serca są odpowiednie oraz czy na przykład płód przejawia oznaki niedotlenienia. Ocenę tę dokonuje się według aktualnych wytycznych FIGO. Powstały zapis jest podstawą do prognozowania dobrostanu płodu poprzez interpretację zależności występujących między czynnością serca płodu, napięciem mięśnia macicy oraz aktywnością ruchową dziecka.

Potrzebujesz konsultacji ginekologicznej? Zgłoś się do ginekologa w Warszawie.

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl