Zamknij

Wyszukiwarka

Pole wyszukiwania nie może być puste!

OGTT  w ciąży, czemu jest takie ważne?

OGTT  w ciąży, czemu jest takie ważne?

Pacjentki w ciąży, wykonują wiele badań laboratoryjnych, jednak największe emocje u prawie wszystkich, budzi badanie OGTT.

OGTT, czyli doustny test obciążenia glukozą, jest to badanie które polega na pobraniu krwi na czczo a następnie dwukrotnie po wypiciu rozpuszczonych w szklance wody 75g glukozy. Po spożyciu roztworu, pacjentka bez przerwy musi przebywać na terenie placówki, w której wykonywane jest badanie. W tym czasie nie można nic jeść, pić ani spacerować. Kolejno, po upływie 60 i 120 minut krew jest ponownie pobierana. Badanie to nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest ono niezwykle istotne w diagnostyce cukrzycy.

Cukrzyca w ciąży, a cukrzyca ciążowa.

Określenie ,,cukrzyca w ciąży’’ stosowane jest w stosunku do pacjentek, które cierpiały na cukrzycę przed ciążą, lub u których przed 24 tygodniem ciąży rozpoznano wspomniane zaburzenie.

Cukrzyca ciążowa odnosi się do kobiet, u których zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży wyindukowały cukrzycę. Jest to stan przejściowy a jego cechą charakterystyczną jest normalizacja tolerancji glukozy po połogu. Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest pomiędzy 24 a 28 tygodniem.

Test OGTT kiedy należy wykonać?

Do 10 tygodnia ciąży należy wykonać badanie glukozy na czczo, które niejako określa dalsze postępowanie. W przypadku kiedy wynik jest prawidłowy specjalista kieruje pacjentkę na test obciążenia glukozą w 24-28 tygodniu ciąży. Jeżeli jednak wynik glukozy na czczo jest nieprawidłowy lub jeżeli pacjentka jest obciążona dodatkowymi czynnikami ryzyka, ginekolog zaleca jak najszybsze wykonanie testu OGTT.

Jak należy przygotować się do badania OGTT?

Na badanie należy przyjść wypoczętym, po przespanej nocy. Dieta jaką należy zastosować  powinna być ,,typowa’’ dla pacjentki. Nie należy celowo stosować ograniczeń węglowodanów, soków, kofeiny itp. W dniu badania pacjentka powinna stawić się na czczo, jeżeli jest uzależniona od wyrobów tytoniowych, w dniu badania należy powstrzymać się od palenia.

Jak interpretować wynik?

Prawidłowe wartości glikemii w doustnym teście obciążenia glukozą to:

Na czczo: poniżej 92 mg/dl ( <5,1 mmol/l),
W 60 minucie: poniżej 180 mg/dl ( <10,0 mmol/l),
W 120 minucie: poniżej 153 mg/dl ( ≤8,5 mmol)

Cukrzycę ciążową rozpoznaje się, gdy jedna z wymienionych wyżej norm dla ciężarnych jest przekroczona.

Co może powodować cukrzyca w czasie ciąży?

Nieleczona cukrzyca może powodować szereg komplikacji zarówno dla matki jak i dla nienarodzonego dziecka. Ciężarna narażona jest na nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, zakażenia dróg moczowych, pochwy, sromu. Niekontrolowana cukrzyca może prowadzić do makrosomii płodu, przedwczesnych porodów, a nawet poronień, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i wszczęcie odpowiedniego leczenia.

 

 

 

Royal Clinic, ul. Ordona 5, 01-237 Warszawa

recepcja.ordona@royal-clinic.pl